Híreink

Nagy sikerrel zárult a jogtudatosságról szóló középiskolai előadás-sorozatunk

Nagy sikerrel zárult a jogtudatosságról szóló középiskolai előadás-sorozatunk

A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara az Út a felsőoktatásba program keretében Jogtudatosan címmel előadás-sorozatot indított középiskolások számára az idei tanévben. Az április 5-én zárult programsorozat a diákok alapvető jogi ismereteinek fejlesztését tűzte ki célul, mindennapi életükben hasznosítható és érdeklődésükre számot tartó témakörökben.

 
Kari siker a nemzetközi világűrjogi perbeszédverseny európai regionális fordulóján

Kari siker a nemzetközi világűrjogi perbeszédverseny európai regionális fordulóján

Bosits Dorina, Horváth Barbara és Maszlov Leon, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar csapataként minden eddiginél eredményesebben szerepelt a Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition elnevezésű nemzetközi világűrjogi perbeszédverseny európai regionális fordulóján. Karunk hallgatói csapatai az elmúlt hat esztendőben megszakítás nélkül és egyre sikeresebben szerepelnek a több mint három évtizedes múltra visszatekintő, rangos nemzetközi megmérettetésen. Idén is a Széchenyi István Egyetem támogatásának köszönhetően nyílt alkalom a részvételre.

Bibó Klub - Április 10.

Bibó Klub - Április 10.

2024. április 10-én (szerdán) 17 órakor kerül sor a Bibó Klub legújabb eseményére. Ez alkalommal Kepes András író lesz a vendégünk, akivel  Bezsenyi Tamás beszélget a szerző "Két macska voltam" című regényéről. 

Jogtudatosan záróesemény - Április 5.

Jogtudatosan záróesemény - Április 5.

Április 5-én, pénteken kerül sor a Jogtudatosan rendezvénysorozatunk utolsó eseményére, a nagy teszt megírására.

 

Konferencia -

Konferencia - "Financial Sustainability of Local Governments "

A Közigazgatási és Pénzügyi Jogi Tanszék szervezésében 2024. március 18. és 19. napján Karunk adott otthont a Financial Sustainability of Local Governments című nemzetközi konferenciának. A konferencia célja a különböző országokból érkező előadóink a helyi önkormányzatok pénzügyei szervezésének, alakításának fenntarthatósági szempontú legjobb gyakorlatait egymással és a jelenlévő közönséggel megosszák. A konferenciát Smuk Péter dékán úr nyitotta meg, megköszönve a vendégeink részvételét a konferencián, egyúttal köszöntve őket egyetemünkön.

Offline nap a DFK-n

Offline nap a DFK-n

2024. március 20-án a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar, illetve a Hallgatói Önkormányzat közös szervezésben Offline Napot tartott. A szerdai nap folyamán a tanítás mellett a hallgatóknak lehetőségük nyílt kikapcsolódást nyújtó tevékenységekkel foglalkozni a tanórák között.

Bihari Mihály professzor Széchenyi-díjat kapott

Bihari Mihály professzor Széchenyi-díjat kapott

Nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából Széchenyi-díjat kapott prof. dr. Bihari Mihály jogász, a politikatudomány doktora, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar professor emeritusa, az Alkotmánybíróság volt elnöke a magyar politológiaoktatás megalapozásában vállalt kiemelkedő szerepe, jelentős tudományos, oktatói és oktatásszervezői, valamint a győri egyetemi szintű jogászképzés megszervezésében alapító atyaként végzett tevékenysége elismeréseként. A kari közösség szívből gratulál professzor úrnak a kitüntetéshez!

Elismeréseket adtak át a Széchenyi István Egyetem március 15-i ünnepségén

Elismeréseket adtak át a Széchenyi István Egyetem március 15-i ünnepségén

Méltóságteljes ünnepséggel emlékezett az 1848–49-es forradalomra és szabadságharcra a Széchenyi István Egyetem. A rendezvényen doktorokat avattak, valamint átadták az intézmény rangos elismeréseit azoknak, akik munkájukkal nagymértékben hozzájárultak az intézmény fejlődéséhez.

Beszámoló a Jogász Felezőbálról

Beszámoló a Jogász Felezőbálról

2024. március 6-án a Kristály Étteremben megrendezésre került a Jogász Felezőbál a harmadéves jogász szakos hallgatók számára, akik tanulmányaik felénél járnak. A bálon 129 vendég ünnepelte a hallgatók előrehaladásának mérföldkövét.

NASPAA - Négy hallgató vett részt a migrációról szóló szimulációs versenyen

NASPAA - Négy hallgató vett részt a migrációról szóló szimulációs versenyen

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem adott otthont február 23-24. között a NASPAA (Network of Schools of Public Policy, Affairs and Administration) évente megrendezett Diák Szimulációs Versenyének. A SZE DFK részéről a versenyen Kozma Rebeka Mercédesz, Nagy Csenge Zsuzsanna, Dákai Ferenc és Nagy Bánk  hallgatók vettek részt, akiknek alkalmuk volt egy új, a mesterséges intelligencia által generált programot használniuk, s ezáltal betekintést nyerhettek a közszolgálati intézmények feladatkörébe. A versenyzők 5 fordulóban 5 évet szimulálhattak különböző államok honvédelmi miniszteri szerepeit betöltve. Mindezzel nemcsak az adott feladatkörbe kaphattak betekintést, de fel is mérhették, hogy országuk helyzete alapján milyen lehetőségeik lehetnek. A verseny során - főként a tárgyalási szimulációk megoldása miatt - a csapatmunka is nélkülözhetetlen volt.

Koncert színesítette jogászhallgatónk szakdolgozatvédését

Koncert színesítette jogászhallgatónk szakdolgozatvédését

Nem mindennapi szakdolgozatvédés zajlott nemrégiben a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karán: Juhász András végzős jogászhallgató öt zenemű dallambeli kapcsolódását és az ekörül kialakult nemzetközi vitákat, jogi kérdéseket vizsgálta disszertációjában, amit egy koncert keretében védett meg. A kivételes eseményen a Bartók Béla Általános Iskola Gyermekkara és a Richter János Zeneművészeti Szakgimnázium Női Karának előadásában hangzottak el a diplomamunkában vizsgált dallamok.

Winter Seminar 2024 - Fókuszban a digitális társadalom

Winter Seminar 2024 - Fókuszban a digitális társadalom

Az európai emberek számos helyi és globális kihívással néznek szembe, amelyek szorosan kapcsolódnak a társadalom és a technológiai fejlődés folyamatosan változó világhoz. A 2024. évi Winter Seminar célkitűzése az volt, hogy a résztvevők megvitassák a digitális társadalom aktuális trendjeit, fórumot kínálva nemcsak a jogászok, hanem a társadalom- és gazdaságtudományok, az informatika és más műszaki szakemberek képviselői számára is, akik tudományos vagy gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek a digitális szolgáltatások, a pénzügyek és/vagy a fogyasztóvédelem digitális kihívásai terén.

Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíjas Találkozó Budapesten

„Mindig kell egy terv” – Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíjas Találkozó Budapesten 

Az Igazságügyi Minisztérium által támogatott Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíj program első éves díjazottai részére szervezett találkozót a tárca 2017. február 16-án a Budapesti Ügyvédi Kamara székházában.

A találkozót Trócsányi László igazságügyi miniszter nyitotta meg, saját pályájának rövid bemutatásával arra inspirálva a jogászösztöndíjasokat, hogy mindig legyen egy tervük, határozott elképzelésük azzal kapcsolatban, hogy mit szeretnének a szakmában elérni, és azért milyen lépéseket szükséges tenniük. Ahogy megfogalmazta, büszke arra, hogy a minisztérium ösztöndíjjal tudja támogatni a jogászképzésben résztvevő hallgatókat, de ezért cserébe kiválóságot, teljesítményt vár. Aki teljesít, nagyobb eséllyel kerülhet majd ügyvédi, bírói vagy ügyészi pályára, ha nem a közszolgálat kelti fel érdeklődését.

A nyitóelőadást követően Juhász Hajnalka, az Igazságügyi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság kabinetfőnöke a jogásztársadalom 21. századi kihívásairól beszélt az emberi jogok tükrében. Hangsúlyozta, hogy a nehéz helyzetekben mindig segít az, ha az ember szakmai példaképeket keres magának, akik vezethetik pályaválasztását, szakmai életútját. A kabinetfőnök hangsúlyozta a nemzetközi tapasztalatok és az idegennyelv-tudás fontosságát is.

Hajas Barnabás, az Igazságügyi Minisztérium főosztályvezetője arról beszélt a hallgatóknak az általános közigazgatási rendtartás példáján keresztül, hogy milyen be- és kimenetei vannak a jogalkotási eljárásnak; hogyan zajlik egy törvény előkészítése a tárca munkatársainak összefogásában. Kiemelte, hogy kifejezett előnyt jelent, ha a kollégák egyetemen is oktatnak, vagy épp doktori tanulmányokat folytatnak. Ilyen esetekben a tudományos érdeklődés és a szakmai munka megfelelően ki tudja egészíteni egymást, amely a jogszabály-előkészítő munka hozzáadott értéke lesz.

Csink Lóránt, az Alapvető Jogok Biztosának osztályvezetője arra tért ki előadásában, hogy milyen hozzáadott értéke van a magyar alapjogvédelem intézményrendszerében az ombudsmannak, vagyis az Alapvető Jogok Biztosának, milyen eszközökkel képes a végrehajtó hatalom ellenőrzésére, a meggyőzés, nem pedig a fenyítés eszközei által. Hangsúlyozta, a jogi oktatásban nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a hallgatókkal az egyes jogintézmények gyakorlati működését és társadalmi hasznosságát ismertesse meg, mert ez tud leginkább hatással lenni pályaválasztásukra is.

Orbán Endre, az Alkotmánybíróság érdemi munkatársaként arra világított rá, hogy az alapjogok védelmében az Alkotmánybíróság mennyiben jár el más szerepkörben mint az Alapvető Jogok Biztosa, és mit lehet tenni, ha a meggyőzés ereje nem vezet célra. Ismertette, hogy az Alkotmánybíróság kereszttűzben áll, kapcsolata van az Országgyűléssel, a Kormánnyal, a bíróságokkal, a nyilvánossággal, illetve a szűkebb értelemben vett szakmai nyilvánossággal is. Ezt követően érdekes eseteken keresztül ismertette a hallgatókkal azon alapjogok széles skáláját, amelyekben az Alkotmánybíróság a rendes bíróságok ítéleteit semmisítette meg.

A szakmai előadásokat követően Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, a rendezvény házigazdája kitért az ügyvédség szerepének fontosságára. Kiemelte, hogy az ügyvédi hivatásrendnek, többek között az egyéni alapjogok Alkotmánybíróság előtti védelmében, szüksége van fiatal szakemberekre, és arra, hogy a fiatalok széleskörű és hosszú távú pályaképpel, valamint célokkal és elkötelezettséggel tekintsenek a jogi pálya felé.

A rendezvény záróakkordjaként öt vidéki jogi kar összesen harminchét elsőéves joghallgatója vehette át oklevelét Trócsányi Lászlótól, aki az átadás kapcsán hangsúlyozta, hogy az ösztöndíjprogram és a minisztérium hosszú távú célja a kiválóságok támogatása mellett a vidék munkaerő-megtartó képességének ösztönzése is.

http://jogaszkepzes.kormany.hu/mindig-kell-egy-terv-nemzeti-kivalosagi-jogaszosztondijas-talalkozo-budapesten 

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Események

Football Forum Hungary 2024 2024. április 22. 00:00 - 2024. április 24. 23:00
Nordic walking 2024. április 22. 08:00 - 09:00
Nordic walking 2024. április 29. 08:00 - 09:00
Nordic walking 2024. május 6. 08:00 - 09:00
NFI Filmklub - Ternovszky Béla: Macskafogó 2024. május 6. 18:00 - 20:00