Híreink

Kari siker a nemzetközi világűrjogi perbeszédverseny európai regionális fordulóján

Kari siker a nemzetközi világűrjogi perbeszédverseny európai regionális fordulóján

Bosits Dorina, Horváth Barbara és Maszlov Leon, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar csapataként minden eddiginél eredményesebben szerepelt a Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition elnevezésű nemzetközi világűrjogi perbeszédverseny európai regionális fordulóján. Karunk hallgatói csapatai az elmúlt hat esztendőben megszakítás nélkül és egyre sikeresebben szerepelnek a több mint három évtizedes múltra visszatekintő, rangos nemzetközi megmérettetésen. Idén is a Széchenyi István Egyetem támogatásának köszönhetően nyílt alkalom a részvételre.

Bibó Klub - Április 10.

Bibó Klub - Április 10.

2024. április 10-én (szerdán) 17 órakor kerül sor a Bibó Klub legújabb eseményére. Ez alkalommal Kepes András író lesz a vendégünk, akivel  Bezsenyi Tamás beszélget a szerző "Két macska voltam" című regényéről. 

Jogtudatosan záróesemény - Április 5.

Jogtudatosan záróesemény - Április 5.

Április 5-én, pénteken kerül sor a Jogtudatosan rendezvénysorozatunk utolsó eseményére, a nagy teszt megírására.

 

Konferencia -

Konferencia - "Financial Sustainability of Local Governments "

A Közigazgatási és Pénzügyi Jogi Tanszék szervezésében 2024. március 18. és 19. napján Karunk adott otthont a Financial Sustainability of Local Governments című nemzetközi konferenciának. A konferencia célja a különböző országokból érkező előadóink a helyi önkormányzatok pénzügyei szervezésének, alakításának fenntarthatósági szempontú legjobb gyakorlatait egymással és a jelenlévő közönséggel megosszák. A konferenciát Smuk Péter dékán úr nyitotta meg, megköszönve a vendégeink részvételét a konferencián, egyúttal köszöntve őket egyetemünkön.

Offline nap a DFK-n

Offline nap a DFK-n

2024. március 20-án a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar, illetve a Hallgatói Önkormányzat közös szervezésben Offline Napot tartott. A szerdai nap folyamán a tanítás mellett a hallgatóknak lehetőségük nyílt kikapcsolódást nyújtó tevékenységekkel foglalkozni a tanórák között.

Bihari Mihály professzor Széchenyi-díjat kapott

Bihari Mihály professzor Széchenyi-díjat kapott

Nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából Széchenyi-díjat kapott prof. dr. Bihari Mihály jogász, a politikatudomány doktora, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar professor emeritusa, az Alkotmánybíróság volt elnöke a magyar politológiaoktatás megalapozásában vállalt kiemelkedő szerepe, jelentős tudományos, oktatói és oktatásszervezői, valamint a győri egyetemi szintű jogászképzés megszervezésében alapító atyaként végzett tevékenysége elismeréseként. A kari közösség szívből gratulál professzor úrnak a kitüntetéshez!

Elismeréseket adtak át a Széchenyi István Egyetem március 15-i ünnepségén

Elismeréseket adtak át a Széchenyi István Egyetem március 15-i ünnepségén

Méltóságteljes ünnepséggel emlékezett az 1848–49-es forradalomra és szabadságharcra a Széchenyi István Egyetem. A rendezvényen doktorokat avattak, valamint átadták az intézmény rangos elismeréseit azoknak, akik munkájukkal nagymértékben hozzájárultak az intézmény fejlődéséhez.

Beszámoló a Jogász Felezőbálról

Beszámoló a Jogász Felezőbálról

2024. március 6-án a Kristály Étteremben megrendezésre került a Jogász Felezőbál a harmadéves jogász szakos hallgatók számára, akik tanulmányaik felénél járnak. A bálon 129 vendég ünnepelte a hallgatók előrehaladásának mérföldkövét.

NASPAA - Négy hallgató vett részt a migrációról szóló szimulációs versenyen

NASPAA - Négy hallgató vett részt a migrációról szóló szimulációs versenyen

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem adott otthont február 23-24. között a NASPAA (Network of Schools of Public Policy, Affairs and Administration) évente megrendezett Diák Szimulációs Versenyének. A SZE DFK részéről a versenyen Kozma Rebeka Mercédesz, Nagy Csenge Zsuzsanna, Dákai Ferenc és Nagy Bánk  hallgatók vettek részt, akiknek alkalmuk volt egy új, a mesterséges intelligencia által generált programot használniuk, s ezáltal betekintést nyerhettek a közszolgálati intézmények feladatkörébe. A versenyzők 5 fordulóban 5 évet szimulálhattak különböző államok honvédelmi miniszteri szerepeit betöltve. Mindezzel nemcsak az adott feladatkörbe kaphattak betekintést, de fel is mérhették, hogy országuk helyzete alapján milyen lehetőségeik lehetnek. A verseny során - főként a tárgyalási szimulációk megoldása miatt - a csapatmunka is nélkülözhetetlen volt.

Koncert színesítette jogászhallgatónk szakdolgozatvédését

Koncert színesítette jogászhallgatónk szakdolgozatvédését

Nem mindennapi szakdolgozatvédés zajlott nemrégiben a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karán: Juhász András végzős jogászhallgató öt zenemű dallambeli kapcsolódását és az ekörül kialakult nemzetközi vitákat, jogi kérdéseket vizsgálta disszertációjában, amit egy koncert keretében védett meg. A kivételes eseményen a Bartók Béla Általános Iskola Gyermekkara és a Richter János Zeneművészeti Szakgimnázium Női Karának előadásában hangzottak el a diplomamunkában vizsgált dallamok.

Winter Seminar 2024 - Fókuszban a digitális társadalom

Winter Seminar 2024 - Fókuszban a digitális társadalom

Az európai emberek számos helyi és globális kihívással néznek szembe, amelyek szorosan kapcsolódnak a társadalom és a technológiai fejlődés folyamatosan változó világhoz. A 2024. évi Winter Seminar célkitűzése az volt, hogy a résztvevők megvitassák a digitális társadalom aktuális trendjeit, fórumot kínálva nemcsak a jogászok, hanem a társadalom- és gazdaságtudományok, az informatika és más műszaki szakemberek képviselői számára is, akik tudományos vagy gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek a digitális szolgáltatások, a pénzügyek és/vagy a fogyasztóvédelem digitális kihívásai terén.

Diplomaátadó és doktoravató ünnepség

Diplomaátadó és doktoravató ünnepség

A Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karon több mint 50 végzős vehette át diplomáját február 17-én. Az ünnepségnek az egyetem Új Tudástér aulája adott otthont, ahol doktorrá avatták a frissen végzett jogászokat.

Indul az Igazságügyi Igazgatási alapképzési szak!

Indul az Igazságügyi igazgatási képzés!

Örömmel tájékoztatjuk Önöket, hogy a Magyar Akkreditációs Bizottság támogatta a Karunk által benyújtott Igazságügyi igazgatási alapképzési szak szakindítási kérelmét, így már a 2014/15-ös tanévben megkezdjük a képzést!

A megfelelően képzett igazságügyi ügyintézőkre jelentős igény mutatkozik a tág értelemben vett igazságszolgáltatás valamennyi területén, így a bíróságok különböző szintjei, az ügyészségek, az ügyvédi irodák, a közjegyzői irodák, a végrehajtói apparátus, a rendőrség egyes területein, a büntetés-végrehajtásban, továbbá az igazságügyi szolgálatban.

Várunk minden a szakterület iránt érdeklődőt!

További információkért írjanak nekünk a szalay.orsolya@sze.hu címre!

Bővebben az Igazságügyi igazgatási képzésről

A rendszerváltás utáni időszakban, különösen az ezredfordulót követően rendkívül jelentős gazdasági, társadalmi változások következtek be, amelyek érintették az igazságszolgáltatás társadalmi környezetét, és az igazságszolgáltatás szervezetét és működését is. A gazdaságban jelentős vagyoni és szervezeti koncentráció ment végbe, megtelepedtek az országban a – szinte egy-egy gazdasági ágazat egészét átfogó és uraló – multinacionális cégek, megerősödtek ennek folytán a jogvitákban a nemzetközi elemek, a magánvagyonok korábban elképzelhetetlen módon koncentrálódtak, ugyanakkor – részint ennek ellenpontjaként – a fogyasztói pozíció jelentősen meggyengült.

Mindezek következtében a jogviták, büntetőügyek száma növekedett, a pertárgy értéke jelentős mértékben emelkedett, az ügyek egyre bonyolultabbá váltak, és a gazdasági vagy személyi összefüggések következtében a jogi képviselet esetenként – szervezeti apparátusában, felkészültségében, módszereiben – megerősödött az igazságszolgáltatással szemben (pl. bizonyítási eszközök, szakértői háttérbázisok, stb.).

Az Igazságügyi igazgatási szak ezen követelmény teljesítéséhez nyújthat segítséget, mert jelenleg az egyes szervek belső munkaszervezése nem kellően hatékony, nem kis mértékben azért, mert a döntési kompetenciával rendelkező, érdemi ügyintéző (bíró, ügyész, közjegyző, stb.) munkájának jelentős részét adminisztratív tevékenység teszi ki. Nyilvánvaló, hogy az érdemi szakmai munka támogatásához szükség van olyan segítő, előkészítő munkatársakra, akik az adminisztratív, azonban szakmai elemeket is hordozó munkatehertől mentesítik.

Egyes szakterületeken fokozottan jelentkezik (pl. cégeljárás, fizetésképtelenségi, végrehajtási eljárás, stb.), amit tovább fokoz, hogy meghatározott szakterületeken az optimális ügyintézéshez célszerű szakmai team-eket kialakítani, amelyekben a döntési kompetenciával rendelkező személy munkáját többen, így – a fogalmazók, bírósági titkárok, stb. mellett – tényleges szakmai ismeretekkel is rendelkező adminisztratív munkatársak is segítik, a szükséges ismeretek birtokában közreműködhetnek a döntések előkészítésében és végrehajtásában.

Az igazságügyi ügyintézőkre fentiek következtében jelentős igény mutatkozik a tág értelemben vett igazságszolgáltatás valamennyi területén, így a bíróságok különböző szintjei, az ügyészségek, az ügyvédi irodák, a közjegyzői irodák, a végrehajtói apparátus, a rendőrség egyes területein, a büntetés-végrehajtásban, továbbá az igazságügyi szolgálatban.

A képzés által biztosítani kívánt általános és szakmai kompetenciák a fenti követelményekből következnek. Olyan igazságügyi szervezők kibocsátásra van szükség, akik

–      a szükséges jogi, különösen eljárásjogi alapismeretekkel rendelkeznek, átlátják az igazságszolgáltatás egészét, illetve az egyes szervtípusok belső szervezetét, ismerik azok működési rendjét,

–      birtokában vannak a jogi informatika, valamint a szakmai ügyvitelre vonatkozó ismereteknek és készségeknek,

–      rendelkeznek továbbá azokkal az elméleti ismeretekkel is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a diplomázott hallgató a képzés második ciklusában tanulmányait folytatni tudja.

 

A képzés tartalma és struktúrája

A tantárgyi struktúrát a főbb szakmai területek alapul vételével, a tantárgyak szerves egymásra épülésének elve alapján állítottuk össze, amely összefüggéseket, egymásutániságokat az előtanulmányi feltételek biztosítják.

A képzési struktúra a következők szerint épül fel:

–      alapozó ismeretek: társadalom-tudományi alapismeretek (szociológia, kommunikáció, politika-elmélet, esélyegyenlőség), jogtudományi alapozó ismeretek (közjogi, polgári és büntetőjogi alapismeretek, az EU jog- és intézményrendszere, stb.), kiegészítő szakmai alapozó ismeretek (közgazdasági és menedzsment ismeretek, általános statisztika, jogi informatika, stb.).

–      szakmai törzsanyag: igazgatás-történeti modul, szakigazgatási modul (igazságügyi szervezet és igazgatás, közigazgatási szervezet és eljárások), civilisztikai modul, bűnügyi tudományok modul (büntetőeljárás, és -végrehajtás, kriminológia, kriminalisztika, stb.), közszolgálati és munkajogi modul, ügyviteli-szervezési modul (közmenedzsment, bírósági, ügyészségi, ügyvédi irodai ügyvitel, közjegyzői eljárás és ügyvitel, végrehajtási eljárás és ügyvitel, igazságügyi szolgálat, stb.), az igazságszolgáltatás etikája.

–      kötelezően választható tantárgyakhoz rendeltük azokat a szakmai törzsanyaghoz tartozó, differenciált szakmai ismereteket, amelyeket az igazságszolgáltatási tevékenység három alapvető területét követő specializációk testesítenek meg.

–      szabadon választható tárgyak körét oly módon tesszük kínálat tárgyává, hogy azok erősítsék azokat a készségeket, amelyek ennek a kifejezetten gyakorlatorientált képzésnek a lényegét fejezik ki.

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Események

Nordic walking 2024. április 22. 08:00 - 09:00
Nordic walking 2024. április 29. 08:00 - 09:00
Nordic walking 2024. május 6. 08:00 - 09:00
NFI Filmklub - Ternovszky Béla: Macskafogó 2024. május 6. 18:00 - 20:00