Híreink

Bihari Mihály professzor Széchenyi-díjat kapott

Bihari Mihály professzor Széchenyi-díjat kapott

Nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából Széchenyi-díjat kapott prof. dr. Bihari Mihály jogász, a politikatudomány doktora, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar professor emeritusa, az Alkotmánybíróság volt elnöke a magyar politológiaoktatás megalapozásában vállalt kiemelkedő szerepe, jelentős tudományos, oktatói és oktatásszervezői, valamint a győri egyetemi szintű jogászképzés megszervezésében alapító atyaként végzett tevékenysége elismeréseként. A kari közösség szívből gratulál professzor úrnak a kitüntetéshez!

Elismeréseket adtak át a Széchenyi István Egyetem március 15-i ünnepségén

Elismeréseket adtak át a Széchenyi István Egyetem március 15-i ünnepségén

Méltóságteljes ünnepséggel emlékezett az 1848–49-es forradalomra és szabadságharcra a Széchenyi István Egyetem. A rendezvényen doktorokat avattak, valamint átadták az intézmény rangos elismeréseit azoknak, akik munkájukkal nagymértékben hozzájárultak az intézmény fejlődéséhez.

Beszámoló a Jogász Felezőbálról

Beszámoló a Jogász Felezőbálról

2024. március 6-án a Kristály Étteremben megrendezésre került a Jogász Felezőbál a harmadéves jogász szakos hallgatók számára, akik tanulmányaik felénél járnak. A bálon 129 vendég ünnepelte a hallgatók előrehaladásának mérföldkövét.

NASPAA - Négy hallgató vett részt a migrációról szóló szimulációs versenyen

NASPAA - Négy hallgató vett részt a migrációról szóló szimulációs versenyen

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem adott otthont február 23-24. között a NASPAA (Network of Schools of Public Policy, Affairs and Administration) évente megrendezett Diák Szimulációs Versenyének. A SZE DFK részéről a versenyen Kozma Rebeka Mercédesz, Nagy Csenge Zsuzsanna, Dákai Ferenc és Nagy Bánk  hallgatók vettek részt, akiknek alkalmuk volt egy új, a mesterséges intelligencia által generált programot használniuk, s ezáltal betekintést nyerhettek a közszolgálati intézmények feladatkörébe. A versenyzők 5 fordulóban 5 évet szimulálhattak különböző államok honvédelmi miniszteri szerepeit betöltve. Mindezzel nemcsak az adott feladatkörbe kaphattak betekintést, de fel is mérhették, hogy országuk helyzete alapján milyen lehetőségeik lehetnek. A verseny során - főként a tárgyalási szimulációk megoldása miatt - a csapatmunka is nélkülözhetetlen volt.

Koncert színesítette jogászhallgatónk szakdolgozatvédését

Koncert színesítette jogászhallgatónk szakdolgozatvédését

Nem mindennapi szakdolgozatvédés zajlott nemrégiben a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karán: Juhász András végzős jogászhallgató öt zenemű dallambeli kapcsolódását és az ekörül kialakult nemzetközi vitákat, jogi kérdéseket vizsgálta disszertációjában, amit egy koncert keretében védett meg. A kivételes eseményen a Bartók Béla Általános Iskola Gyermekkara és a Richter János Zeneművészeti Szakgimnázium Női Karának előadásában hangzottak el a diplomamunkában vizsgált dallamok.

Winter Seminar 2024 - Fókuszban a digitális társadalom

Winter Seminar 2024 - Fókuszban a digitális társadalom

Az európai emberek számos helyi és globális kihívással néznek szembe, amelyek szorosan kapcsolódnak a társadalom és a technológiai fejlődés folyamatosan változó világhoz. A 2024. évi Winter Seminar célkitűzése az volt, hogy a résztvevők megvitassák a digitális társadalom aktuális trendjeit, fórumot kínálva nemcsak a jogászok, hanem a társadalom- és gazdaságtudományok, az informatika és más műszaki szakemberek képviselői számára is, akik tudományos vagy gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek a digitális szolgáltatások, a pénzügyek és/vagy a fogyasztóvédelem digitális kihívásai terén.

Diplomaátadó és doktoravató ünnepség

Diplomaátadó és doktoravató ünnepség

A Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karon több mint 50 végzős vehette át diplomáját február 17-én. Az ünnepségnek az egyetem Új Tudástér aulája adott otthont, ahol doktorrá avatták a frissen végzett jogászokat.

Bibó Klub - Bod Péter Ákos, Schiffer András és Stumpf István diskurzusa a szuverenitásról

Bibó Klub - Bod Péter Ákos, Schiffer András és Stumpf István diskurzusa a szuverenitásról

A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara mellett működő Bibó István Egyetemi Klub szervezésében került megrendezésre az „Autonómia és szuverenitás” címet viselő pódiumbeszélgetés. A meghívott vendégek Bod Péter Ákos (közgazdász, a Corvinus Egyetem professor emeritusa, az MTA doktora, az Antall-kormány egykori ipari és kereskedelmi minisztere, volt jegybank elnök), valamint Schiffer András (korábbi országgyűlési képviselő, ügyvéd) voltak. A moderátori feladatokat Stumpf István, a Széchenyi István Egyetem Alkotmányjogi és Politikatudományi Tanszékének professzora látta el.

Meghívó konferenciára -

Meghívó konferenciára - "Kiszolgáltatott csoportok a digitális világban"

A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara, az MTA IX. Osztály Civilisztikai Albizottsága, a Tech-Augmen-ted Legal Environment (T.A.L.E.) Kutatócsoport és a Digitális Közösségek Fejlesztéséért Egyesület - SmartLaw Research Group szeretettel invitálja Önt konferenciájára, melynek témája: Kiszolgáltatott csoportok a digitális világban - Fogyasztóvédelem, pénzügyek és e-platformok górcső alatt.

Jogtudatosan - Február 16-i esemény

Jogtudatosan - Február 16-i esemény

Kedves Középiskolás Diákok! Várunk Titeket a Jogtudatosan programsorozatunk következő eseményére, mely a bullying és a zaklatás jelenségeit veszi górcső alá.

HELYSZÍN: Széchenyi István Egyetem, Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar, J1-es előadóterem

IDŐPONT: 2024. február 16. péntek 12.30-14.30 óra

MIT KELL HOZNI? Az eseményre a szokásos eszközöket hozzátok magatokkal (fényképes igazolvány, jegyzeteléshez toll és papír, internet-csatlakozásra alkalmas mobiltelefon).

 
RÉSZLETES PROGRAM:

 

KÖSZÖNTŐ:

Dr. Erdős Csaba általános és társadalmi kapcsolatokért felelős dékánhelyettes – Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar

 

KEREKASZTAL beszélgetés résztvevői:

Dr. Csalár Dorina osztályvezető - Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, Internet Hotline Osztály

Dr. Jenei Péter okleveles pszichológus, humánkineziológus

Szabó Csaba rendőr őrnagy - Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője

A beszélgetés moderátora Dr. Bencze Krisztina, a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Bűnügyi Tudományok Tanszékének oktatója.

A hallgatók érdekében: szakmai napon osztották meg tapasztalataikat a Széchenyi-egyetem oktatói

A hallgatók érdekében: szakmai napon osztották meg tapasztalataikat a Széchenyi-egyetem oktatói

A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának oktatói nemrégiben egyedülálló szakmai napon osztották meg egymással pedagógiai és módszertani tapasztalataikat. A program egy európai uniós projekt részeként valósult meg, melynek célja a képzések és a gazdasági igények közti kapcsolatok, valamint az oktatási innovációk erősítése.

Bibó István Egyetemi Klub - Vendégünk Bod Péter Ákos és Schiffer András

Bibó István Egyetemi Klub - Vendégünk Bod Péter Ákos és Schiffer András

2023 őszén indult el a Széchenyi István Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar szervezésében a Bibó István Egyetemi Klub. A program célkitűzése, hogy olyan pódiumbeszélgetésekre invitálja a joghallgatókat, ahol meghatározó személyiségekkel találkozhatnak, s az ő tolmácsolásukban ismerhetik meg azt a gondolatiságot, amelyre nemcsak a jogi karon, hanem a győri értelmiség körében is igény van. 

 

Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíjas Találkozó Budapesten

„Mindig kell egy terv” – Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíjas Találkozó Budapesten 

Az Igazságügyi Minisztérium által támogatott Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíj program első éves díjazottai részére szervezett találkozót a tárca 2017. február 16-án a Budapesti Ügyvédi Kamara székházában.

A találkozót Trócsányi László igazságügyi miniszter nyitotta meg, saját pályájának rövid bemutatásával arra inspirálva a jogászösztöndíjasokat, hogy mindig legyen egy tervük, határozott elképzelésük azzal kapcsolatban, hogy mit szeretnének a szakmában elérni, és azért milyen lépéseket szükséges tenniük. Ahogy megfogalmazta, büszke arra, hogy a minisztérium ösztöndíjjal tudja támogatni a jogászképzésben résztvevő hallgatókat, de ezért cserébe kiválóságot, teljesítményt vár. Aki teljesít, nagyobb eséllyel kerülhet majd ügyvédi, bírói vagy ügyészi pályára, ha nem a közszolgálat kelti fel érdeklődését.

A nyitóelőadást követően Juhász Hajnalka, az Igazságügyi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság kabinetfőnöke a jogásztársadalom 21. századi kihívásairól beszélt az emberi jogok tükrében. Hangsúlyozta, hogy a nehéz helyzetekben mindig segít az, ha az ember szakmai példaképeket keres magának, akik vezethetik pályaválasztását, szakmai életútját. A kabinetfőnök hangsúlyozta a nemzetközi tapasztalatok és az idegennyelv-tudás fontosságát is.

Hajas Barnabás, az Igazságügyi Minisztérium főosztályvezetője arról beszélt a hallgatóknak az általános közigazgatási rendtartás példáján keresztül, hogy milyen be- és kimenetei vannak a jogalkotási eljárásnak; hogyan zajlik egy törvény előkészítése a tárca munkatársainak összefogásában. Kiemelte, hogy kifejezett előnyt jelent, ha a kollégák egyetemen is oktatnak, vagy épp doktori tanulmányokat folytatnak. Ilyen esetekben a tudományos érdeklődés és a szakmai munka megfelelően ki tudja egészíteni egymást, amely a jogszabály-előkészítő munka hozzáadott értéke lesz.

Csink Lóránt, az Alapvető Jogok Biztosának osztályvezetője arra tért ki előadásában, hogy milyen hozzáadott értéke van a magyar alapjogvédelem intézményrendszerében az ombudsmannak, vagyis az Alapvető Jogok Biztosának, milyen eszközökkel képes a végrehajtó hatalom ellenőrzésére, a meggyőzés, nem pedig a fenyítés eszközei által. Hangsúlyozta, a jogi oktatásban nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a hallgatókkal az egyes jogintézmények gyakorlati működését és társadalmi hasznosságát ismertesse meg, mert ez tud leginkább hatással lenni pályaválasztásukra is.

Orbán Endre, az Alkotmánybíróság érdemi munkatársaként arra világított rá, hogy az alapjogok védelmében az Alkotmánybíróság mennyiben jár el más szerepkörben mint az Alapvető Jogok Biztosa, és mit lehet tenni, ha a meggyőzés ereje nem vezet célra. Ismertette, hogy az Alkotmánybíróság kereszttűzben áll, kapcsolata van az Országgyűléssel, a Kormánnyal, a bíróságokkal, a nyilvánossággal, illetve a szűkebb értelemben vett szakmai nyilvánossággal is. Ezt követően érdekes eseteken keresztül ismertette a hallgatókkal azon alapjogok széles skáláját, amelyekben az Alkotmánybíróság a rendes bíróságok ítéleteit semmisítette meg.

A szakmai előadásokat követően Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, a rendezvény házigazdája kitért az ügyvédség szerepének fontosságára. Kiemelte, hogy az ügyvédi hivatásrendnek, többek között az egyéni alapjogok Alkotmánybíróság előtti védelmében, szüksége van fiatal szakemberekre, és arra, hogy a fiatalok széleskörű és hosszú távú pályaképpel, valamint célokkal és elkötelezettséggel tekintsenek a jogi pálya felé.

A rendezvény záróakkordjaként öt vidéki jogi kar összesen harminchét elsőéves joghallgatója vehette át oklevelét Trócsányi Lászlótól, aki az átadás kapcsán hangsúlyozta, hogy az ösztöndíjprogram és a minisztérium hosszú távú célja a kiválóságok támogatása mellett a vidék munkaerő-megtartó képességének ösztönzése is.

http://jogaszkepzes.kormany.hu/mindig-kell-egy-terv-nemzeti-kivalosagi-jogaszosztondijas-talalkozo-budapesten 

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Események

Győri ETO-UNI FKC - Mezőkövesdi KKFT 2024. március 29. 19:00 - 21:00
UNI GYŐR ÖRÖMFUTÁS 2024. március 30. 09:00 - 12:00
Nordic walking 2024. április 1. 08:00 - 09:00
NFI Filmklub - Tősér Ádám: Blokád 2024. április 2. 18:00 - 20:00
Műhelyvita - Kálmán János 2024. április 4. 10:30 - 12:00