Egyedülálló értékekkel bővült a Győri Értéktár

ertektar1.jpg

2024. június 13-án ismerhette meg a közönség a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Központi Könyvtárában – ünnepélyes keretek között – azokat a Győri Értéktárba újonnan felvett szellemi-kulturális értékeket, amelyek a város kiemelkedő jelentőségét egyedülálló módon bizonyítják.

Az ország értékeinek összegyűjtését, lajstromba vételét a magyar kormány indította, melyek hierarchiája a helyi értékektől a megyei értékeken át (megyerikumok) a hungarikumokig épül fel. A Győri Értéktár Bizottság 2021. március 15-én alakult meg, hogy betöltse a hiátust a megyei rendszerben. Értékeink minél szélesebb körben történő bemutatása, népszerűsítése, a helyi értékek rendezése, értékelése, közbecsülésük megteremtése vagy növelése, a lokálpatriotizmus, a lokális közösségi tudat erősítése céljával jött lére.

Győr városa bővelkedik épített és természeti szépségekben, szellemi termékekben, tárgyi javakban, valamint számos helyi hagyomány, ünnep, kiemelt rendezvény kötődik hozzá. Mindezekkel kívánja a Győri Értéktár Bizottság folyamatosan feltölteni ezt a „gyűjteményt”, amelynek gazdagításában bárki részt vehet, a javaslatokon, előterjesztéseken túl – legyenek azok kulturális, művészeti, sport, gasztronómiai, hagyományőrző... stb. értékek – pedig örömmel fogadnak bármilyen ötletet, elképzelést, támogató együttműködést a gyor.hu honlap Győri Értéktár menüpontjából letölthető nyomtatványon, amely elektronikus formában vagy postai úton is benyújtható.

Az ünnepélyes eseményen többek között azokat a javaslattevőket köszöntötték oklevéllel, valamint az értéktár bizottság ajándékaival, akik a 2024. május 27-én a Győri Értéktárba felvett legújabb értékeket előterjesztették. Oklevélben részesült a Stádel-gyár szellemi öröksége (javaslattevők a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Értéktár Műhelyének tagjai: dr. Bóka Zsolt címzetes mesteroktató, ügyvéd, valamint Horváth Nóra, Bella Erik és Kernya Gábor joghallgatók), illetve külön köszöntötték a Stádel-gyár képviseletében Stádel Juditot. Oklevélben részesült Bedécs Gyula szellemi öröksége (javaslattevők a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Értéktár Műhelyének tagjai: dr. Bóka Zsolt címzetes mesteroktató, ügyvéd, valamint Téner Luca, Szabó Barbara és Ziegler Tirzusz joghallgatók, továbbá a Szülőföldünk Honismereti Egyesület intézményi keretei között működő Bedécs Gyula Baráti Társaság elnöke, Kovács Balázs).

ertektar4.jpg

ertektar2.jpg