„BUSINESS LAW IN THE WIND OF CHANGE” - ONLINE KONFERENCIA

BL konferencia.jpg

A Centre for European Studies 2022. június 3. napján rendezte meg a „Business Law in the Wind of Change” 3rd EU Business Law Forum nevű online konferenciáját. Dr. Hulkó Gábor egyetemi docens, karunk Közigazgatási és Pénzügyi Jogi Tanszékének egyetemi docense a Green and Sustainable Economy and Law Project (GrEcoL) részéről köszöntötte a hallgatóságot, és röviden ismertette az European Green Deal-hez kötődő projekt legfontosabb jellegzetességeit.

Őt követően Dr. Kecskés Gábor egyetemi docens nyitotta meg a konferenciát a Tech-Augmented Legal Environment (TALE) projekt részéről. A TALE egy ún. ernyő szervezet, kutatási közösség, a jog mesterséges intelligenciához kötődő kihívásaival foglalkozik. a projekt  némi szójátékot is magába foglaló mozaikszó rövidítése nem véletlen, a teljesen új projekt most indult érdemben.

Az első panel az European business law in the times of crises címet viselte, melyen Dr. Horváthy Balázs, karunk Nemzetközi és Európai Jogi Tanszékének egyetemi docense elnökölt.

Dr. Nyikos Györgyi, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közpénzügyi Tanszékének tanszékvezető egyetemi professzora tartotta az első előadást, melyben a fenntartható pénzügyekkel és a zöld költségvetéssel foglalkozott. Előadásában az ESG-keretrendszerben értékelte a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontokat, az EU fenntartható növekedés finanszírozási cselekvési tervét.

Dr. Marina Lazareva, a moszkvai Kutafin Állami Egyetem Állam- és Jogtudományi Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense az eurázsiai gazdasági integráció történetét, jelenlegi helyzetét, valamint várható fejleményeit ismertette. Előadásában kitért az Eurázsiai Gazdasági Unió felépítésére, tagjaira, ismertette a megfigyelő és egyéb együttműködő státusú országokat, a más tagállamokból érkező munkavállalók tartózkodási, munkavállalási és egyéb jogait, a vámuniót, valamint az jogösszehasonlító módszerrel vettette össze témáját az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) rendelkezéseivel

Dr. Vermes Attila, karunk Kereskedelmi és Agrárjogi tanszékének egyetemi docense ismertette a politikai kockázatok tipizálását, ideértve a kalóztevékenységekre, sztrájkra, zavargásokra, polgárháborúkra és klasszikus háborúra köthető biztosítási szerződések hazai és nemzetközi történetét, dogmatikai jelentőségét, valamint haza és nemzetközi elméletét és gyakorlatát. Ismertette a biztosítási jog azon fontos alaptételét, hogy biztosítási jogi szempontból a belligenza, azaz a nemzetközi közjogi szempontból deklarált hadiállapot nem szükséges, valamint elemezte az egyes biztosítási szerződéses klauzulák mibenlétét.

Dominika Moravcová, a pozsonyi Pán-Európai Egyetem PhD-hallgatója a Róma I Rendelet és az átdolgozott Brüsszel I. rendelet szerinti jogválasztási klauzulákat ismertette nemzetközi kollíziós magánjogi szempontból.

Anton Tishkin, a moszkvai Kutafin Állami Egyetem hallgatója Oroszország és az Európai Unió, valamint annak tagállamai közti kereskedelem legális lehetőségeit elemezte, különös tekintettel a koronavírusra és a háborús krízisre.

João Louis Sousa és Patrícia Dimas, portugál Escola Superior de Tecnologia e Gestão, Instituto Politécnico de Leiria hallgatói az egészségtelen ételek, a szerencsejátékok és a gyógyszerek reklámozásának jogi vetületeit járta körbe, különös tekintettel a reklámjogra, versenyjogra, fogyasztóvédelmi és polgári jogra.

A második panel a Digitalisation and EU Business law- Current developments címet viselte, melyen Király Péter Bálint, karunk Közigazgatási és Pénzügyi Jogi Tanszékének tanársegédje elnökölt.

Dr. Bujtár Zsolt, a Pécsi Tudományegyetem Pénzügyi és Gazdasági Jogi Tanszékének adjunktusa a stablecoin jellegét, osztályozását, algoritmusait, más blockchain eszközökkel való összevetését ismertette, valamint értekezett annak várható jogi szabályozásáról, a befektetőket védő jelenlegi és jövőbeli pénzügyi biztosítékok szerepéről

Dr. Dan-Adrian Cărămidariu, a temesvári Universitatea de Vest din Timisoara egyetemi adjunktusa a termékek és szolgáltatások árában megjelenő adatvagyon kérdését elemezte, különös tekintettel a gazdasási igények és a jogi tiltások összefüggésére a digitális fogyasztás korában.

Dr. Juanita Goicovici, a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetem adjunktusa az adatmobilitás kapcsán elemezte a fogyasztói jogok szürkezónáját. A versenyjogi, fogyasztóvédelmi, klasszikus polgári jog területek határmezsgyéjén mozgó előadásban arra a kérdésre kereste a választ, hogy a vállalkozások és fogyasztók közötti szerződésekben kártérítési követelések és szankciók szabályozása kiegyensúlyozott-e a felek között.

Kartai Gergő, egyetemünk Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájának hallgatója előadásában a drónok és egyéb pilóta nélküli légijárművek használatára, szabályozására és kereskedelmi használatára vonatkozó haza, európai és nemzetközi jogi normákat mutatta be és elemezte.

 

Szöveg: Dr. Vermes Attila

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Események

Apátúr Sörház főzdelátogatás 2024. május 22. 18:00 - 19:00
Apátúr x Kreinbacher Májusi pezsgőeső 2024. május 31. 18:00 - 19:00
Sieger Italico Terasz Party 2024. június 1. 18:00 - 19:00