Megváltozott az állami ösztöndíjas helyek elosztása a jogászképzésben
Mi változott?
- Magyarországon minden jogi karon egységesen 80-80 állami ösztöndíjas hely érhető el
- Az állami ösztöndíjas képzésre való bekerülési ponthatár 350 pontra csökkent
- A 350 pontot elérő jelentkezőket pontszám alapján rangsorolják, és a legjobb 80 hallgató nyeri el az ösztöndíjas helyet
Tájékoztató nap az új felvételi rendszerről, a győri jogászképzésről és a győrben végzett jogászok karrier lehetőségeiről 2020. január 7-én, 17 órai kezdettel a jogi kar épületében (9026 Győr, Áldozat u. 12.).
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium felvételi tájékoztatóban közzétett döntése átalakítja az állami ösztöndíjas helyek elosztásának rendjét. A jogász szakra jelentkezők számára mindegyik jogi karon egységesen 80-80 állami ösztöndíjas hely áll majd rendelkezésre, amit a jelentkezők között felvételi pontszámuk sorrendjében osztanak majd ki. Egyúttal csökken az állami ösztöndíjas helyre való bejutás ponthatára is: ez a finanszírozási forma akár 350 ponttal is elérhető lesz – persze csak azok számára, akik az adott karon a legjobb 80 jelentkező közé kerülnek. Jó hír ez a fővároson kívüli egyetemeknek, hiszen eddig számukra alig pár tucatnyi ösztöndíjas hely volt elérhető. A változás után Győrben könnyebb lesz állami ösztöndíjas képzésben jogot tanulni, mint az elmúlt évtizedben valaha volt, hiszen itt alacsonyabb bejutási ponthatár várható, mint az elmúlt években. Ezzel szemben a fővárosi karok jelentős túljelentkezéssel szembesülnek majd, hiszen ott eddig többszáz állami ösztöndíj volt elérhető.
Át kell tehát gondolni a jelentkezési stratégiájukat azoknak a diákoknak, akik jogász szakra szeretnének felvételizni. Amíg korábban korlátlanul rendelkezésre álltak az állami ösztöndíjas helyek azok számára, akik elérték az előre kitűzött ponthatárt (tavaly 440 pontot), most a népszerű egyetemeken óriási túljelentkezés várható. Ha fontos szempont a felvételinél az, hogy ne kelljen a családnak kigazdálkodni az évi közel milliós tandíjat a budapesti lakhatás és utazás – szintén tetemes – költségein felül, akkor érdemes egy olyan egyetem jogi karát is célba venni, ahol várhatóan kisebb lesz a túljelentkezés.
Mivel nagy horderejű, a továbbtanulási lehetőségeket és a jelentkezési stratégiát alapjaiban is megváltoztató átalakításról van szó, fontos alaposan megfontolni a döntést. A győri jogi kar szeretne segítséget nyújtani minden, jogi pályára készülő fiatalnak. Kérdéseikre, érdeklődésükre örömmel válaszolunk, keressenek minket a dfk@sze.hu e-mail címen, vagy a Facebookon (link: https://www.facebook.com/szedfk/).