ILYEN VOLT A JOGÁSZ VIRTUS – VÉGET ÉRT A II. JURISTA KUPA GYŐRBEN

Sportszerű versenyzés és felhőtlen szórakozás jellemezte a hétvégén Győrben lebonyolított II. Jurista Kupát, ahol az ország joghallgatóinak krémje mérkőzött meg egymással. A kiegyensúlyozott mezőnyből végül az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) csapata került ki győztesen. Ugyanakkor a többieknek sem volt oka bánkódni: hangozzék ez bármilyen közhelyesen, itt tényleg a részvétel volt a fontos.

„Az én időmben ez a fajta országos kapcsolatépítés a juristák között még nem létezett. Maguk nagyon szerencsések, hogy ma már van ilyen” – hangsúlyozta az esemény valódi jelentőségét a résztvevőkhöz fordulva a pénteki megnyitón elhangzott köszöntőjében Dr. Smuk Péter, a házigazda Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar dékánhelyettese. A tanszékvezető hozzátette: ez a rendezvény kevésbé a kompetenciák fejlesztéséről illetve a szakmai pallérozódásról szól, sokkal inkább egymás megismeréséről és kapcsolatok kialakításáról.

Dr. Smuk Péter, Bíró Annamária és Nagy Enikő, a legutóbbi győztes PPKE képviselője a Jurista Kupával. (Fotó: Májer Csaba József)

Ahogy helyszíni vizsgálódásunkból kiderült, a legtöbb csapat pontosan így állt hozzá a rendezvényhez. Nem vették véresen komolyan, egyszerűen szerették volna jól érezni magukat (és persze próbáltak egy utolsót fújni a hamarosan kezdődő vizsgaidőszak előtt), ugyanakkor az egészséges nyerni akarás mindenkit fűtött, mindenki sikerre akarta vinni a saját karát, a saját egyetemét.

Mégis érdemes rögzíteni, hogy a mezőny a motivációt tekintve mutatott némi árnyaltságot. Egyes csapatok ugyanis észrevehetően komoly ambíciókkal érkeztek és ez összhangban volt a felkészültségükkel is. Akadtak olyan delegációk, amelyek kevesebbet edzettek a kupa kezdetéig, mások ellenben hónapok óta aktívan gyakoroltak a viadalra.

Az egyik sárkányhajó-előfutam. Elől a széchenyis hajó. (Fotó: Horváth Márton)

A Jurista Kupán a két nagy rivális pesti intézmény, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem próbálta bizonyítani, hogy nem csak a felsőoktatási rangsorokban, hanem a sportpályán is ők a legjobbak, így hatalmas elánnal vetették bele magukat a küzdelmekbe. Mindemellett a vidéki karok között is megfigyelhető volt némi baráti rivalizálás. Mint megtudtuk, komoly párharcnak számít például a Debrecen-Miskolc csata, vagy ahogy az ottaniak hívják, a „keleti derbi”.

Mindez azonban nem nyomta rá a bélyegét a rendezvény hangulatára, amely barátságos környezetben, jó hangulatban zajlott - és bár nagy volt a tét, görcsösségnek nyomát sem lehetett látni a játékosokon. Olyannyira igaz ez, hogy a kosárlabda döntő után a pécsiek és a debreceniek magától értetődő természetességgel ültek le egymással sörözni, illetve olyan is előfordult, hogy két egyetem szurkolói közösen buzdítottak egy harmadik csapatot.

Az egyik játékos komoly sérülést szenvedett. A kórházi kezelés után hatalmas ováció közepette érkezett meg a Bridge-ben tartott bográcsra. (Fotó: Horváth Márton)

„A vidéki karok összetartanak. Mi szurkoltunk szinte mindenkinek, Győrnek, Szegednek, Debrecennek, Miskolcnak” – erősítette meg benyomásainkat Szkladán Dávid, a pécsi jogi kar hallgatói önkormányzatának elnöke. „Nagyon örülök, hogy a szurkolóink itt vannak, mivel nálunk Pécsett jelenleg is zajlik a PEN, a Pécsi Egyetemi Napok és a legtöbb évfolyamot érintő nyelvvizsga is most esedékes. Úgyhogy akik eljöttek, hatalmas áldozatot hoztak a karukért, ezért külön köszönet illeti őket” – mondta.

A pécsiek voltak az elsők, akik megérkeztek, ők már egy nem hivatalos 0. napot is tartottak a rendezvény előestéjén. „Csütörtök este azzal kezdtük, hogy bementünk a város szívébe, a Széchenyi térre. Örülünk, hogy plusz egy napot tölthettünk Győrben és megismerhettük jobban a várost, valamint a campus területét. Utána az Üvegesben voltunk egész este, vártuk a debreceni kollégákat és hatalmas élmény volt, mikor ők is bevonultak” – emlékezett vissza Dávid.

Szkladán Dávid, a PTE-ÁJK HÖK elnöke hallgatótársával a Bridge udvarán. (Fotó: Horváth Márton)

Ez a pár nap arra is alkalmas volt, hogy a különböző jogi karok megismerhessék egymást. Nagyon sokat meg lehetett tudni arról, hol milyen a képzés, milyen a hallgatói közösség, mik a szokások. A debreceniek például a legendás szurkolásukról híresek, amiből itt is adtak ízelítőt. Azt mondják, hogy erre mi itt „nyugaton” nem vagyunk felkészülve. „Kicsit szofisztikáltabbak vagytok, mint mi” – reagált az egyik debreceni szurkoló a felvetésünkre. „Megkaptuk, hogy olyanok vagyunk, mint egy B-közép. Nálunk ez a megszokott, mi ezt hívjuk szurkolásnak. Amit itt lehetett hallani, egy finomított verzió volt” – árulták el érdeklődésünkre. (A debreceniek egyébként végül meg is kapták a Legjobb szurkolótábor díját – a szerk.)

Bolondozás a Tyrion-perszimuláció kellékeivel a Bridge teraszon. (Fotó: Horváth Márton)

A cikk vége felé tartva fontos megemlíteni, a Széchenyi István Egyetem remek házigazda volt, mindenki elégedetten konstatálta, hogy kiváló a szervezés. Szerencsére az időjárás is kegyes volt a rendezőkhöz, így a kritikus programok, azaz a péntek délutáni sárkányhajózás és a szombat délutáni bográcsozás is gond nélkül lezajlottak. Mivel a Jurista Kupa még csak a második alkalomnál tart, különösen fontos, hogy ez a hétvége ilyen jól sikerült, hiszen hosszú távra referenciát adhat a jövőbeni szervezőknek.

A II. Jurista Kupa tehát véget ért, ezzel a félév utolsó nagy hallgatói rendezvényén is túl vagyunk. Most már jöhet a vizsgaidőszak.

Zajlik a slam poetry a II. Jurista Kupa záróestjén. (Fotó: Horváth Márton)

Este koncertekkel és bulival zárult a II. Jurista Kupa. (Fotó: Kamondi Petra, Helix)

Sporteredmények:

Isteni Körséta, nyertes

SZE

Fröccspong

Háromszéki Bence, Sebestyén Lili Dóra (SZE)

Legsportszerűbb csapat

PTE