Híreink

Az állam szerepéről szólt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi jogtudományi konferenciája

Az állam szerepéről szólt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi jogtudományi konferenciája

Először rendezte meg az „Államok szerepe a 21. században” elnevezésű konferenciáját a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara. Az államok új világrenden belüli feladatainak, felelősségeinek kérdéseiről közel 50, többek között amerikai, cseh, német, szlovák és lengyel kutató tartott előadást az eseményen.

Kecskés Gábor a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat

Kecskés Gábor a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat

Dr. Kecskés Gábor, a Nemzetközi és Európai Jogi Tanszék docense 2025-ben a világhírű Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia (The Hague Academy of International Law) Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat. Az 1957-ben alapított Centrum minden évben a nemzetközi jog egy kiemelt témájával foglalkozik. A 2025-ös téma a mesterséges intelligencia és a nemzetközi jog kapcsolata. Kecskés Gábor a mesterséges intelligenciának az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaira gyakorolt hatásának jogi aspektusait kutatja a világszerte többszáz jelentkezőből kiválasztott 12 fős csoportban egy neves professzor irányítása mellett. Gratulálunk kollégánknak a sikeres pályázatához!

Jótékonysági díszvacsora a jogi kar hallgatóinak támogatásáért

Jótékonysági díszvacsora a jogi kar hallgatóinak támogatásáért

A Deák Ferenc Alapítvány a Győri Jogászképzésért hatodik alkalommal rendezett jótékonysági díszvacsorát, amelynek célja a Széchenyi István Egyetem állam- és jogtudományi karán tanuló tehetséges, rászoruló hallgatók támogatása volt. Az esten díszvendégként részt vett a Kúria elnöke, prof. dr. Varga Zs. András, illetve Életút díjat vehetett át dr. Szalai Éva és dr. Verebélyi Imre, a Közigazgatási Jogi Tanszék két meghatározó alakja.

Konferencia -

Konferencia - "Role of the State in the 21th Century"

 

Karunk 2024. december 5-6. között nagyszabású nemzetközi konferenciának ad otthont. A konferencia címe: „Role of the State in the 21th Century”. A konferencia célja, hogy hat kritikus dimenzióban boncolgassa az állam változó szerepét, reflektálva a történelmi előzményekre, a jelenlegi dinamikára és a jövőbeli irányokra.

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a SZE DFK

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a SZE DFK

A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Jogtörténeti Tanszéke első ízben rendezte meg „Birodalmak kora” elnevezésű nemzetközi konferenciáját. A háromnapos programon hat ország neves felsőoktatási intézményeinek kutatói vitatták meg az első világháborút megelőző évszázad jogi, politológiai és közigazgatási aspektusait angol, német és francia nyelven.

Az őszi egyetemi TMDK forduló eredményei

Az őszi egyetemi TMDK forduló eredményei

Kiemelt sikerrel, óriási létszámmal és rendkívül jó hangulatban zajlott az egyetemi TMDK forduló a 2024/25. tanév őszi félévében. A konferencia megrendezésére 2024. november 26-án, a Széchenyi István Egyetem központi campusán került sor, Karunk hallgatói hét szekcióban összesen 48 dolgozatot mutattak be. A pályaművek értékelését Karunk oktatói és külsős szakemberek végezték, akik nehéz feladat elé voltak állítva azzal, hogy a színvonalas dolgozatok közül kiválasszák a legjobbakat. A versenynek ráadásul most különösen nagy tétje volt, ez volt ugyanis az utolsó egyetemi TDK forduló a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia előtt, melynek megrendezésére 2025. március 24-26. között kerül majd sor a Károli Gáspár Református Egyetemen. A díjazottak számára az oklevelek átadására ez alkalommal is ünnepélyes eredményhirdetésen került sor, melynek során a Wolters Kluwer Hungary Kft. felajánlásából valamennyi díjazott értékes könyvjutalomban is részesült.

Összefoglaló a Mint-A-Parlament versenyről

Összefoglaló a Mint-A-Parlament versenyről

A Széchenyi István Egyetem hallgatói a Jövőformálók Pártja nevű frakciójukkal vettek részt az Országgyűlés törvényalkotási eljárást szimuláló, Mint-a-Parlament elnevezésű versenyén. Az első fordulóban a csapatoknak Magyarország EU Tanácsának soros elnökségéhez kapcsolódóan kellett törvényjavaslatot írnunk. A Jövőformálók Pártja a fejlesztendő járásokban lévő kis- és középvállalkozások védelme érdekében nyújtott be törvényjavaslatot, és a második legjobb eredménnyel jutott a döntőbe, ahol a legtöbb pontszámot elérő csapat javaslata volt napirenden.

Beszámoló az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjéről

Beszámoló az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjéről

November 7-én került sor az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjére, ahol tíz csapat mérte össze tudását és érvelési képességét. A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karát a Lawfusion7 csapata képviselte, akik közül Herold Virág volt az ügy előadó bírója, Szopka Tímea, Zsuppán Balázs és Pintér Gáspár pedig tanácsadóként segítették Virág munkáját. A csapat eredményes felkészülését dr. Verebélyi Viktória és dr. Ősze Áron segítette.

Az őszi félév TMDK programjai

Az őszi félév TMDK programjai

Kevesebb, mint egy hét és az idei szemeszterben is megrendezi az egyetem a TMDK-t. November 26-án 10 órától veszi kezdetét az esmény, s külön büszkeség a DFK számára, hogy hat szekcióban összesen 42 dolgozat száll versenybe. Szurkoljunk együtt hallgatóinknak, konzulenseiknek és az opponenseknek! 

Veszélyek és kihívások: a kiberbiztonságról rendezett konferenciát a jogi kar

Veszélyek és kihívások: a kiberbiztonságról rendezett konferenciát a jogi kar

A kibertámadások évről évre egyre nagyobb mértékű, dollármilliárdokban mérhető gazdasági károkat okoznak a világon, ezért a kiberbiztonság az állami szervezetek, a vállalatok, sőt a magánszemélyek számára is kulcsfontosságúvá vált. A téma aktuális kérdéseiről rendeztek szakmai-tudományos konferenciát a Széchenyi István Egyetem, ahol hazánkban elsőként indult el a terület jogi szakembereinek képzése.

HARMADIK DEÁK FERENC ALAPÍTVÁNYI DÍSZVACSORA

jótékonysági_est (83 of 90).jpg

2021. november 26-án, immár harmadik alkalommal került megrendezésre a Deák Ferenc Alapítvány a Győri Jogászképzésért adománygyűjtő díszvacsorája a Révész Étteremben, az esemény díszvendége Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát volt.

A Deák Ferenc Alapítvány a Győri Jogászképzésért 2014-ben jött létre azzal a céllal, hogy támogassa a Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának tehetséges és rászoruló hallgatóit, valamint tevékenységével és támogatásaival méltó módon szimbolizálja a jogászi hivatásrendek egységét a régióban.

A vacsorán a jogi kar társadalmi kapcsolataiban rendkívül fontos szerepet játszó hivatásrendek: a bíróságok, ügyészségek, illetve közigazgatási intézmények vezetői, az ügyvédi hivatásrend képviselői, egyetemi vezetők, az alapítvány és a kar vezetői, munkatársai, az alapítvány ösztöndíjas hallgatói és alumni-köre ült asztalhoz.

Napjainkban a személyes részvétellel kifejezett aktív támogatás különösen sokat jelent, amely jelen esetben az alapítványi célok előmozdítása mellett pozitív visszajelzés a magas színvonalú győri jogászképzésre is.

A jó hangulatú este házigazdája Dr. Smuk Péter dékán úr volt, aki köszöntőjében elmondta, hogy reméli, a lassan hagyományossá váló esemény nem csak fundraising, hanem „friendraising” is lesz. Az esemény tehát nem csupán az alapítvány bevételeinek gyarapítását célozza, hanem a régió jogász értelmisége számára találkozási lehetőséget és kellemes kikapcsolódást is kíván biztosítani.

főapát.jpg

Az este díszvendége Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát volt, aki nagyívű köszöntőjében a hagyományos értékek modern korban való érvényesüléséről és azok lényegének megóvásáról szólt. Főapát Úr előadását a bencések jelmondatával zárta útravalóul: „Ora et labora”, „Imádkozzál és dolgozzál”.

Dr. Lévayné Dr. Fazekas Judit tanszékvezető egyetemi tanár, prodékán, az alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntőjében megköszönte a jelenlévők támogatását és ismertette az alapítvány elmúlt éves tevékenységét. Az alapítvány eredményes működését mutatja, hogy fennállása óta 51 tehetséges hallgatót tudott támogatni, összesen 6 690 000 forint összegben. Elnökasszony külön köszöntötte beszédében a jelen lévő meghívott hallgatókat, akik korábban az alapítvány általi támogatásban részesültek.

Az este fényét tovább emelte Sík Frida színművésznő előadása. A zenés produkció a szeretet jegyében került bemutatásra, mely tökéletesen megalapozta a hangulatot a vacsorához.

Az estély izgalmas tombolasorsolással zárult, mely során különlegesen szép és értékes nyeremények találtak szerencsés nyertesekre.

A vacsorának az alapítvány céljaira fordítható bevétele elérte az 1 245 000 forintot.

jótékonysági_est (79 of 90).jpg

 

(Szöveg: Néher Dóra, Verebélyi Viktória)

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Események

Meghívó dr. Frank Máté műhelyvitájára 2025. Január 17. 13:00 - 14:00