Jogi kar nemzetközi együttműködésben – geopolitika és jog

DFK oktatói és hallgatói a hágai Békepalota előtt.jpg

A Széchenyi István Egyetem és az NHL Stenden Alkalmazott Tudományok Egyeteme közös rövid képzési programot szervezett „Geopolitics in a Rapidly Changing World” címmel a Regional University Network – European University (RUN-EU) egyetemi konzorcium keretében, melyen a jogi karról hat hallgató – Dákai Ferenc, Ferencz Levente, Gidály Pál, Kozma Rebeka Mercédesz, Nagy Bánk Zsolt, Pallag Csenge – és négy oktató – Prof. Dr. Stumpf István egyetemi tanár, Dr. Erdős Csaba általános és társadalmi kapcsolatokért felelős dékánhelyettes, egyetemi docens, Dr. Ganczer Mónika egyetemi docens, Dr. Kecskés Gábor egyetemi docens – vett részt.

A képzésre háromszoros túljelentkezés után jutottak be a hallgatók a jelentkezésnél megadott információk és a motivációs levél alapján. Az online képzés öt héten át tartott, melyet november 27. és december 1. között lezajlott jelenléti hét követett a hollandiai NHL Stenden Alkalmazott Tudományok Egyetemén, Leeuwarden városában. Az online képzés során a hallgatók megismerkedhettek a geopolitikával és történetével, a geopolitikai konfliktusokkal, a regionális szövetségekkel, a geopolitika jogi vonatkozásaival, a biztonsági kihívásokkal, illetve a környezeti aspektusokkal. Az alkotmányjogi és a nemzetközi jogi ismereteket Prof. Dr. Stumpf István, Dr. Erdős Csaba, Dr. Ganczer Mónika, Dr. Kecskés Gábor adta át a hallgatóknak, melyet egy fiktív államok közötti tárgyalási szimuláció követett egy szintén fiktív szerződéstervezetről, a Szolidaritási Jogok Nemzetközi Egyezségokmányáról annak érdekében, hogy a felmerülő jogi kérdéseket a hallgatók a gyakorlatban is alkalmazni tudják.

Malajzia képviseletében Kozma Rebeka Mercédesz.jpg

Az öt napos hollandiai jelenléti héten a hallgatók elsősorban kis csoportos projekt-feladatokat kaptak, többek között a tárgyalási technikák, a fenntarthatóság témakörében, majd egy egész napos békekonferencia szimulációja következett a dél-kínai-tengeri konfliktus megoldása érdekében, melynek célja az államok által alkotott határozattervezet közös elfogadása volt. A joghallgatók kiemelkedően szerepeltek a béketárgyalás szimulációjában, a térségre vonatkozó területi igények és tengeri jogi jogosultságok kérdései és a határozat szövegének megfogalmazása számukra különösen érdekes feladatnak bizonyult. A jelenléti hét egyik napján Hágában is jártak a képzés részvevői, ahol az Európa Házban előadást hallgathattak meg a kínai gazdaságról, a Nemzetközi Büntetőbíróságon Dr. Kovács Péter bíró úrtól a bíróság működéséről és egyes ügyeiről, valamint a Nemzetközi Bíróság székhelye, a Béke Palota látogatóközpontjában a bíróság történetével, működésével ismerkedhettek meg. A jelenléti héten karunkat Dr. Ganczer Mónika és Dr. Kecskés Gábor képviselte, akik oktatóként, a szimulációk csoportvezetőiként és szervezőként egyaránt támogatták a képzés megvalósulását.

Kína és USA kétoldalú egyeztetése_Kusica Kolos és Nagy Bánk Zsolt.jpg

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Események

Meghívó Szabó Hedvig műhelyvitájára 2024. November 7. 13:00 - 15:00
Beszélgess velem! 2024. November 21. 17:00 - 18:00
dr. Pfeifer-Tóth Tamara nyilvános védése 2024. November 28. 13:00 - 14:00