Híreink

Kari siker a Mailáth Tudományos Pályázaton

Kari siker a Mailáth Tudományos Pályázaton

2014 óta joghallgatók és bírák számára évente megrendezésre kerül a Mailáth György Tudományos Pályázat. Karunk ötödéves joghallgatója, Martinsich Ferenc a 2024. évi tudományos pályázaton I. helyezést ért el a büntetőjogi szekcióban, „A büntetőjogi szankciók szigorításának dilemmái az állatvédelem jegyében” témában írt pályaművével. Konzulense dr. Jungi Eszter címzetes egyetemi docens volt. A pályázati munkában olyan témák kerültek feldolgozásra, mint az állatkínzás, állatrendőrség felállítása és az állattartástól való eltiltás, mint büntetőjogi szankció bevezetése. 

Együttműködési megállapodást kötött az Igazságügyi Minisztérium és az Egyetem

Együttműködési megállapodást kötött az Igazságügyi Minisztérium és az Egyetem

Együttműködési megállapodást kötött az Igazságügyi Minisztérium és a Széchenyi István Egyetem február 10-én, amelynek célja a szorosabb partnerség a gyakorlati képzés és a kutatás területén. Az ünnepélyes aláíráson dr. Tuzson Bence miniszter az áldozatsegítés fontossága mellett a felkészült szakember-utánpótlás jelentőségét emelte ki, amelyben a győri intézmény is nagy szerepet játszhat.

 
Ficzere Lajos (1935–2025)

Ficzere Lajos (1935–2025)

Kilencvenedik életévében elhunyt Ficzere Lajos, a győri jogászképzés meghatározó alakja, az egykori Jog- és Gazdaságtudományi Kar Állam- és Jogtudományi Intézetének intézetigazgatója. 

35 éves az Alkotmánybíróság

35 éves az Alkotmánybíróság

A magyar rendszerváltozás alapvető fontosságú mozzanata volt az Alkotmánybíróság 1989-es megalakulása. A győri jogi kar korábbi és jelenlegi oktatói, illetve kutatásai révén szorosan kapcsolódik a testülethez, így a 35. évforduló alkalmából rendezett budapesti konferencián is szerepet vállalt.

SZE DFK Hírlevél - 2024. november-december

SZE DFK Hírlevél - 2024. november-december

Megjelent a kari hírlevél 2024. november-decemberi összevont száma, mely IDE kattintva pdf formátumban is letölthető.

Tiszteletbeli egyetemi tanári címet kapott dr. Ferencz Jácint

Tiszteletbeli egyetemi tanári címet kapott dr. Ferencz Jácint

Hetedik alkalommal tartották meg a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Karának Jogtudományi Tanszéken a már hagyományossá vált karácsonyi könyvbemutatót, ahol áttekintették a Jogtudományi Intézet előző évi könyvbemutatót követően megjelent legfontosabb kiadványait. Ezúttal az eseményt összekötötték egy díjátadóval is. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Kara tiszteletbeli egyetemi tanári címet adományozott dr. habil. Ferencz Jácint, a Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar docense részére, a Jogtudományi Intézet munkájának önzetlen támogatása, hallgatóink mentorlálsa, tudományos anyagok lektorálása és a román munkatörvénykönyv fordítása terén végzett munkájáért. A laudiáció IDE kattintva olvasható. Gratulálunk! 

Az állam szerepéről szólt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi jogtudományi konferenciája

Az állam szerepéről szólt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi jogtudományi konferenciája

Először rendezte meg az „Államok szerepe a 21. században” elnevezésű konferenciáját a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara. Az államok új világrenden belüli feladatainak, felelősségeinek kérdéseiről közel 50, többek között amerikai, cseh, német, szlovák és lengyel kutató tartott előadást az eseményen.

Kecskés Gábor a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat

Kecskés Gábor a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat

Dr. Kecskés Gábor, a Nemzetközi és Európai Jogi Tanszék docense 2025-ben a világhírű Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia (The Hague Academy of International Law) Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat. Az 1957-ben alapított Centrum minden évben a nemzetközi jog egy kiemelt témájával foglalkozik. A 2025-ös téma a mesterséges intelligencia és a nemzetközi jog kapcsolata. Kecskés Gábor a mesterséges intelligenciának az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaira gyakorolt hatásának jogi aspektusait kutatja a világszerte többszáz jelentkezőből kiválasztott 12 fős csoportban egy neves professzor irányítása mellett. Gratulálunk kollégánknak a sikeres pályázatához!

Jótékonysági díszvacsora a jogi kar hallgatóinak támogatásáért

Jótékonysági díszvacsora a jogi kar hallgatóinak támogatásáért

A Deák Ferenc Alapítvány a Győri Jogászképzésért hatodik alkalommal rendezett jótékonysági díszvacsorát, amelynek célja a Széchenyi István Egyetem állam- és jogtudományi karán tanuló tehetséges, rászoruló hallgatók támogatása volt. Az esten díszvendégként részt vett a Kúria elnöke, prof. dr. Varga Zs. András, illetve Életút díjat vehetett át dr. Szalai Éva és dr. Verebélyi Imre, a Közigazgatási Jogi Tanszék két meghatározó alakja.

Konferencia -

Konferencia - "Role of the State in the 21th Century"

 

Karunk 2024. december 5-6. között nagyszabású nemzetközi konferenciának ad otthont. A konferencia címe: „Role of the State in the 21th Century”. A konferencia célja, hogy hat kritikus dimenzióban boncolgassa az állam változó szerepét, reflektálva a történelmi előzményekre, a jelenlegi dinamikára és a jövőbeli irányokra.

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a SZE DFK

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a SZE DFK

A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Jogtörténeti Tanszéke első ízben rendezte meg „Birodalmak kora” elnevezésű nemzetközi konferenciáját. A háromnapos programon hat ország neves felsőoktatási intézményeinek kutatói vitatták meg az első világháborút megelőző évszázad jogi, politológiai és közigazgatási aspektusait angol, német és francia nyelven.

Az őszi egyetemi TMDK forduló eredményei

Az őszi egyetemi TMDK forduló eredményei

Kiemelt sikerrel, óriási létszámmal és rendkívül jó hangulatban zajlott az egyetemi TMDK forduló a 2024/25. tanév őszi félévében. A konferencia megrendezésére 2024. november 26-án, a Széchenyi István Egyetem központi campusán került sor, Karunk hallgatói hét szekcióban összesen 48 dolgozatot mutattak be. A pályaművek értékelését Karunk oktatói és külsős szakemberek végezték, akik nehéz feladat elé voltak állítva azzal, hogy a színvonalas dolgozatok közül kiválasszák a legjobbakat. A versenynek ráadásul most különösen nagy tétje volt, ez volt ugyanis az utolsó egyetemi TDK forduló a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia előtt, melynek megrendezésére 2025. március 24-26. között kerül majd sor a Károli Gáspár Református Egyetemen. A díjazottak számára az oklevelek átadására ez alkalommal is ünnepélyes eredményhirdetésen került sor, melynek során a Wolters Kluwer Hungary Kft. felajánlásából valamennyi díjazott értékes könyvjutalomban is részesült.

BESZÁMOLÓ A KARI NYÍLT NAPOK RENDEZVÉNYRŐL

04_04.jpg

Amit tavaly a vírushelyzet nem tett lehetővé, azt idén a jogi kar kétnapos programmal pótolta be: a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Áldozat utcában található campusa nyitott kapukkal várta november 17-én és 18-án a jogász, az igazságügyi igazgatás, a jogi asszisztens, valamint a személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatás képzések iránt érdeklődő középiskolás diákokat.

A hétköznapok során mindig igencsak élénk hangulat uralkodik a kar aulájában, ez az atmoszféra pedig különösképpen jellegzetes volt e két nap során; a jókedv és a sok mosoly még a járványügyi helyzet által megkövetelt maszkviselés és a távolságtartás szabályainak betartása mellett is jól kivehetők voltak.

01111.jpg

A továbbtanulás előtt állók számára több szempontból is kihagyhatatlan lehetőség a felősoktatási intézmények által rendezett nyílt napok-jellegű program, többek között azért, mert az érdeklődők ekkor tapasztalhatják meg először, milyen érzés lehet egyetemistának lenni, s ekkor szerezhetik meg első benyomásaikat és hiteles információikat a felsőoktatás működéséről és rendszeréről. A kari épületbe érkező középiskolásokat információs pult várta, ahol hallgatóink segítették őket a tájékozódásban, s készséggel megválaszolták kérdéseiket. Szerdán hét, csütörtökön pedig tíz előadás közül válogathattak a vendégek, s az egyetemi előadásoknak köszönhetően beutazhatták szinte az egész jogrendszert: preferenciáiktól függően a jogtörténettől kezdve a polgári jog, a közigazgatási jog, az agrárjog, a filozófia, a pénzügyi jog, a jogszociológia, a nemzetközi jog, a politológia, s az alkotmányjog területének egy-egy intézményét, szabályozási csomópontját ismerhették meg közelebbről.

0324.jpg

02.jpg

A szabadon látogatható előadásokat szerdán és csütörtökön is a nap közepébe beékelt tájékoztató programpont szakította meg, melynek során a kar dékánja, Dr. Smuk Péter és a szakvezetők (Dr. Göndör Éva, Dr. Ferencz Jácint, Dr. Nogel Mónika, Dr. Erdős Csaba, Dr. Karácsony Gergely) mutatták be az intézményt és a karon folyó képzések rendszerét. A szervezők a tájékoztatók során is lehetőséget biztosítottak arra, hogy a középiskolások kérdéseikkel bekapcsolódhassanak a továbbtanulást érintő diskurzusba.

A kari Nyílt Napok rendezvény egyik programjaként került meghirdetésre középiskolások és egyetemisták számára a Stand Up & Prezent névre hallgató tehetségkutató verseny. A felhívásra hét pályamű érkezett, s a jelentkezők egy jellegzetes egyetemi „műfajban” próbálhatták ki magukat: ötletes és figyelemfelkeltő témákat bemutató, öt perces referátumokban kellett előadói készségeiket bizonyítani. A versenyzők előadásai a brit királyi családban megfigyelhető viselkedési szabályokat, a méz sokoldalú hasznosítási lehetőségeit, a Black Friday-jelenséget, a társadalomban uralkodó különféle hatások komplex hálóját, a testépítés lényegét, a mesterséges intelligencia alkalmazását és kihívásait, valamint a döntéshozatal pszichológiai aspektusait elemezték. A zsűriben Dr. Smuk Péter dékán, Dr. Ferencz Jácint tanszékvezető és Biczi Dorottya kari HÖK elnök foglaltak helyet. A „joghallgatók” kategóriájában I. helyezett lett Kiss Napsugár Doroti (SZE DFK, jogász szak), a 2. helyet pedig Erős Orsolya Júlia (SZE DFK, jogász szak) szerezte meg. A „középiskolások” kategóriájában az eredmények a következőképpen alakultak: 1. helyezett: Demény Luca (Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium, Győr); megosztott 2. hely: Erős Réka (Piarista Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda, Mosonmagyaróvár) és Hozák Máté (Vámbéry Ármin Gimnázium, Dunaszerdahely); különdíj: Nagy Szonja (Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium, Békéscsaba).

06.jpg

07.jpg

08.jpg

 

 

Események

SPIN OFF Klub Győr 2025. Február 26. 17:00 - 20:00
Beszélgess Velem! 2025. Február 27. 16:30 - 17:30