Híreink

Az állam szerepéről szólt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi jogtudományi konferenciája

Az állam szerepéről szólt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi jogtudományi konferenciája

Először rendezte meg az „Államok szerepe a 21. században” elnevezésű konferenciáját a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara. Az államok új világrenden belüli feladatainak, felelősségeinek kérdéseiről közel 50, többek között amerikai, cseh, német, szlovák és lengyel kutató tartott előadást az eseményen.

Kecskés Gábor a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat

Kecskés Gábor a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat

Dr. Kecskés Gábor, a Nemzetközi és Európai Jogi Tanszék docense 2025-ben a világhírű Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia (The Hague Academy of International Law) Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat. Az 1957-ben alapított Centrum minden évben a nemzetközi jog egy kiemelt témájával foglalkozik. A 2025-ös téma a mesterséges intelligencia és a nemzetközi jog kapcsolata. Kecskés Gábor a mesterséges intelligenciának az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaira gyakorolt hatásának jogi aspektusait kutatja a világszerte többszáz jelentkezőből kiválasztott 12 fős csoportban egy neves professzor irányítása mellett. Gratulálunk kollégánknak a sikeres pályázatához!

Jótékonysági díszvacsora a jogi kar hallgatóinak támogatásáért

Jótékonysági díszvacsora a jogi kar hallgatóinak támogatásáért

A Deák Ferenc Alapítvány a Győri Jogászképzésért hatodik alkalommal rendezett jótékonysági díszvacsorát, amelynek célja a Széchenyi István Egyetem állam- és jogtudományi karán tanuló tehetséges, rászoruló hallgatók támogatása volt. Az esten díszvendégként részt vett a Kúria elnöke, prof. dr. Varga Zs. András, illetve Életút díjat vehetett át dr. Szalai Éva és dr. Verebélyi Imre, a Közigazgatási Jogi Tanszék két meghatározó alakja.

Konferencia -

Konferencia - "Role of the State in the 21th Century"

 

Karunk 2024. december 5-6. között nagyszabású nemzetközi konferenciának ad otthont. A konferencia címe: „Role of the State in the 21th Century”. A konferencia célja, hogy hat kritikus dimenzióban boncolgassa az állam változó szerepét, reflektálva a történelmi előzményekre, a jelenlegi dinamikára és a jövőbeli irányokra.

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a SZE DFK

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a SZE DFK

A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Jogtörténeti Tanszéke első ízben rendezte meg „Birodalmak kora” elnevezésű nemzetközi konferenciáját. A háromnapos programon hat ország neves felsőoktatási intézményeinek kutatói vitatták meg az első világháborút megelőző évszázad jogi, politológiai és közigazgatási aspektusait angol, német és francia nyelven.

Az őszi egyetemi TMDK forduló eredményei

Az őszi egyetemi TMDK forduló eredményei

Kiemelt sikerrel, óriási létszámmal és rendkívül jó hangulatban zajlott az egyetemi TMDK forduló a 2024/25. tanév őszi félévében. A konferencia megrendezésére 2024. november 26-án, a Széchenyi István Egyetem központi campusán került sor, Karunk hallgatói hét szekcióban összesen 48 dolgozatot mutattak be. A pályaművek értékelését Karunk oktatói és külsős szakemberek végezték, akik nehéz feladat elé voltak állítva azzal, hogy a színvonalas dolgozatok közül kiválasszák a legjobbakat. A versenynek ráadásul most különösen nagy tétje volt, ez volt ugyanis az utolsó egyetemi TDK forduló a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia előtt, melynek megrendezésére 2025. március 24-26. között kerül majd sor a Károli Gáspár Református Egyetemen. A díjazottak számára az oklevelek átadására ez alkalommal is ünnepélyes eredményhirdetésen került sor, melynek során a Wolters Kluwer Hungary Kft. felajánlásából valamennyi díjazott értékes könyvjutalomban is részesült.

Összefoglaló a Mint-A-Parlament versenyről

Összefoglaló a Mint-A-Parlament versenyről

A Széchenyi István Egyetem hallgatói a Jövőformálók Pártja nevű frakciójukkal vettek részt az Országgyűlés törvényalkotási eljárást szimuláló, Mint-a-Parlament elnevezésű versenyén. Az első fordulóban a csapatoknak Magyarország EU Tanácsának soros elnökségéhez kapcsolódóan kellett törvényjavaslatot írnunk. A Jövőformálók Pártja a fejlesztendő járásokban lévő kis- és középvállalkozások védelme érdekében nyújtott be törvényjavaslatot, és a második legjobb eredménnyel jutott a döntőbe, ahol a legtöbb pontszámot elérő csapat javaslata volt napirenden.

Beszámoló az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjéről

Beszámoló az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjéről

November 7-én került sor az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjére, ahol tíz csapat mérte össze tudását és érvelési képességét. A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karát a Lawfusion7 csapata képviselte, akik közül Herold Virág volt az ügy előadó bírója, Szopka Tímea, Zsuppán Balázs és Pintér Gáspár pedig tanácsadóként segítették Virág munkáját. A csapat eredményes felkészülését dr. Verebélyi Viktória és dr. Ősze Áron segítette.

Az őszi félév TMDK programjai

Az őszi félév TMDK programjai

Kevesebb, mint egy hét és az idei szemeszterben is megrendezi az egyetem a TMDK-t. November 26-án 10 órától veszi kezdetét az esmény, s külön büszkeség a DFK számára, hogy hat szekcióban összesen 42 dolgozat száll versenybe. Szurkoljunk együtt hallgatóinknak, konzulenseiknek és az opponenseknek! 

Veszélyek és kihívások: a kiberbiztonságról rendezett konferenciát a jogi kar

Veszélyek és kihívások: a kiberbiztonságról rendezett konferenciát a jogi kar

A kibertámadások évről évre egyre nagyobb mértékű, dollármilliárdokban mérhető gazdasági károkat okoznak a világon, ezért a kiberbiztonság az állami szervezetek, a vállalatok, sőt a magánszemélyek számára is kulcsfontosságúvá vált. A téma aktuális kérdéseiről rendeztek szakmai-tudományos konferenciát a Széchenyi István Egyetem, ahol hazánkban elsőként indult el a terület jogi szakembereinek képzése.

BŰNMEGELŐZÉSI VÁNDORKIÁLLÍTÁS NYÍLT A SZÉCHENYI ISTVÁN EGYETEMEN

SZE_DFK_Rollup_kialitas_2022_06_Majer_Csaba_Jozsef.JPG

A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának győri Áldozat utcai épülete ad otthont annak a kiállításnak, amely a biztonságtudatos gondolkodásra hívja fel a figyelmet. Ennek révén olyan gyakorlati tudás szerezhető, amellyel megelőzhetők a vagyon elleni bűncselekmények, elkerülhető az áldozattá válás. A program az egyetem és a rendőrség együttműködése keretében hozzájárul a gyakorlatorientált oktatáshoz is.

„Napjaink egyik leggyakoribb bűncselekménye a lopás, emiatt fontos azoknak az ismereteknek az átadása, amivel megakadályozhatjuk az áldozattá válást. Ehhez nyújt nagy segítséget a vándorkiállítás anyaga” – mondta el a megnyitón Dr. Bartkó Róbert, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának docense. Kiemelte, a felsőoktatási intézmény, valamint a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság és a Győri Rendőrkapitányság közti együttműködés sok évre tekint vissza.

„Győr az állam- és jogtudományi képzés nyugati fellegvára, ahol a magas színvonalú elméleti képzés gyakorlati elemekkel párosul. Erre is jó példa ez a vándorkiállítás, amelynek témája a karon elsajátítható tananyag részét is képező bűnmegelőzés” – tette hozzá a Bűnügyi Tudományok Tanszék oktatója.

SZE_DFK_Rollup_kialitas_2022_19_Majer_Csaba_Jozsef.JPG

„A Győri Rendőrkapitányság 2020-ban készítette el a 15 plakátból álló vándorkiállítást, amelynek témája a vagyonvédelem” – fejtette ki dr. Urbán Zoltán László megyei rendőrfőkapitány. Hozzáfűzte, a biztonság korunkban nagyon fontos érték, megőrzése pedig jelentős együttműködést igényel a hatóságok és a civilek részéről.

„A különböző társadalmi csoportoknak célzottan próbálunk eljuttatni olyan információkat, amelyek segítenek a bűncselekmények elkövetésének megelőzésében, valamint az áldozattá válás elkerülésében” – világított rá a rendőr dandártábornok. A főkapitány az egyetem és a rendőrség közötti partnerséget méltatta, és hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a hallgatók a megszerzett elméleti tudás mellett gyakorlati tapasztalatokkal gazdagodhatnak.

SZE_DFK_Rollup_kialitas_2022_20_Majer_Csaba_Jozsef.JPG

A kiállítás olyan hasznos tudnivalókat gyűjt csokorba, amelyekkel biztonságosabbá tehetjük otthonunkat, megvédhetjük értéktárgyainkat, gépjárművünket, vagy éppen kerékpárunkat, emellett pedig a fiataloknak szóló bűnmegelőzési programokról is képet kaphatunk. A tárlat május 15-ig látható az Áldozat utcai épületben, május 16-tól pedig az Egyetemi Könyvtár és Levéltárba kerül át.

 

Szöveg és kép: uni.sze.hu 

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Események

Meghívó dr. Frank Máté műhelyvitájára 2025. Január 17. 13:00 - 14:00