Híreink

Az állam szerepéről szólt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi jogtudományi konferenciája

Az állam szerepéről szólt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi jogtudományi konferenciája

Először rendezte meg az „Államok szerepe a 21. században” elnevezésű konferenciáját a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara. Az államok új világrenden belüli feladatainak, felelősségeinek kérdéseiről közel 50, többek között amerikai, cseh, német, szlovák és lengyel kutató tartott előadást az eseményen.

Kecskés Gábor a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat

Kecskés Gábor a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat

Dr. Kecskés Gábor, a Nemzetközi és Európai Jogi Tanszék docense 2025-ben a világhírű Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia (The Hague Academy of International Law) Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat. Az 1957-ben alapított Centrum minden évben a nemzetközi jog egy kiemelt témájával foglalkozik. A 2025-ös téma a mesterséges intelligencia és a nemzetközi jog kapcsolata. Kecskés Gábor a mesterséges intelligenciának az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaira gyakorolt hatásának jogi aspektusait kutatja a világszerte többszáz jelentkezőből kiválasztott 12 fős csoportban egy neves professzor irányítása mellett. Gratulálunk kollégánknak a sikeres pályázatához!

Jótékonysági díszvacsora a jogi kar hallgatóinak támogatásáért

Jótékonysági díszvacsora a jogi kar hallgatóinak támogatásáért

A Deák Ferenc Alapítvány a Győri Jogászképzésért hatodik alkalommal rendezett jótékonysági díszvacsorát, amelynek célja a Széchenyi István Egyetem állam- és jogtudományi karán tanuló tehetséges, rászoruló hallgatók támogatása volt. Az esten díszvendégként részt vett a Kúria elnöke, prof. dr. Varga Zs. András, illetve Életút díjat vehetett át dr. Szalai Éva és dr. Verebélyi Imre, a Közigazgatási Jogi Tanszék két meghatározó alakja.

Konferencia -

Konferencia - "Role of the State in the 21th Century"

 

Karunk 2024. december 5-6. között nagyszabású nemzetközi konferenciának ad otthont. A konferencia címe: „Role of the State in the 21th Century”. A konferencia célja, hogy hat kritikus dimenzióban boncolgassa az állam változó szerepét, reflektálva a történelmi előzményekre, a jelenlegi dinamikára és a jövőbeli irányokra.

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a SZE DFK

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a SZE DFK

A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Jogtörténeti Tanszéke első ízben rendezte meg „Birodalmak kora” elnevezésű nemzetközi konferenciáját. A háromnapos programon hat ország neves felsőoktatási intézményeinek kutatói vitatták meg az első világháborút megelőző évszázad jogi, politológiai és közigazgatási aspektusait angol, német és francia nyelven.

Az őszi egyetemi TMDK forduló eredményei

Az őszi egyetemi TMDK forduló eredményei

Kiemelt sikerrel, óriási létszámmal és rendkívül jó hangulatban zajlott az egyetemi TMDK forduló a 2024/25. tanév őszi félévében. A konferencia megrendezésére 2024. november 26-án, a Széchenyi István Egyetem központi campusán került sor, Karunk hallgatói hét szekcióban összesen 48 dolgozatot mutattak be. A pályaművek értékelését Karunk oktatói és külsős szakemberek végezték, akik nehéz feladat elé voltak állítva azzal, hogy a színvonalas dolgozatok közül kiválasszák a legjobbakat. A versenynek ráadásul most különösen nagy tétje volt, ez volt ugyanis az utolsó egyetemi TDK forduló a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia előtt, melynek megrendezésére 2025. március 24-26. között kerül majd sor a Károli Gáspár Református Egyetemen. A díjazottak számára az oklevelek átadására ez alkalommal is ünnepélyes eredményhirdetésen került sor, melynek során a Wolters Kluwer Hungary Kft. felajánlásából valamennyi díjazott értékes könyvjutalomban is részesült.

Összefoglaló a Mint-A-Parlament versenyről

Összefoglaló a Mint-A-Parlament versenyről

A Széchenyi István Egyetem hallgatói a Jövőformálók Pártja nevű frakciójukkal vettek részt az Országgyűlés törvényalkotási eljárást szimuláló, Mint-a-Parlament elnevezésű versenyén. Az első fordulóban a csapatoknak Magyarország EU Tanácsának soros elnökségéhez kapcsolódóan kellett törvényjavaslatot írnunk. A Jövőformálók Pártja a fejlesztendő járásokban lévő kis- és középvállalkozások védelme érdekében nyújtott be törvényjavaslatot, és a második legjobb eredménnyel jutott a döntőbe, ahol a legtöbb pontszámot elérő csapat javaslata volt napirenden.

Beszámoló az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjéről

Beszámoló az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjéről

November 7-én került sor az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjére, ahol tíz csapat mérte össze tudását és érvelési képességét. A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karát a Lawfusion7 csapata képviselte, akik közül Herold Virág volt az ügy előadó bírója, Szopka Tímea, Zsuppán Balázs és Pintér Gáspár pedig tanácsadóként segítették Virág munkáját. A csapat eredményes felkészülését dr. Verebélyi Viktória és dr. Ősze Áron segítette.

Az őszi félév TMDK programjai

Az őszi félév TMDK programjai

Kevesebb, mint egy hét és az idei szemeszterben is megrendezi az egyetem a TMDK-t. November 26-án 10 órától veszi kezdetét az esmény, s külön büszkeség a DFK számára, hogy hat szekcióban összesen 42 dolgozat száll versenybe. Szurkoljunk együtt hallgatóinknak, konzulenseiknek és az opponenseknek! 

Veszélyek és kihívások: a kiberbiztonságról rendezett konferenciát a jogi kar

Veszélyek és kihívások: a kiberbiztonságról rendezett konferenciát a jogi kar

A kibertámadások évről évre egyre nagyobb mértékű, dollármilliárdokban mérhető gazdasági károkat okoznak a világon, ezért a kiberbiztonság az állami szervezetek, a vállalatok, sőt a magánszemélyek számára is kulcsfontosságúvá vált. A téma aktuális kérdéseiről rendeztek szakmai-tudományos konferenciát a Széchenyi István Egyetem, ahol hazánkban elsőként indult el a terület jogi szakembereinek képzése.

„BUSINESS LAW IN THE WIND OF CHANGE” - ONLINE KONFERENCIA

BL konferencia.jpg

A Centre for European Studies 2022. június 3. napján rendezte meg a „Business Law in the Wind of Change” 3rd EU Business Law Forum nevű online konferenciáját. Dr. Hulkó Gábor egyetemi docens, karunk Közigazgatási és Pénzügyi Jogi Tanszékének egyetemi docense a Green and Sustainable Economy and Law Project (GrEcoL) részéről köszöntötte a hallgatóságot, és röviden ismertette az European Green Deal-hez kötődő projekt legfontosabb jellegzetességeit.

Őt követően Dr. Kecskés Gábor egyetemi docens nyitotta meg a konferenciát a Tech-Augmented Legal Environment (TALE) projekt részéről. A TALE egy ún. ernyő szervezet, kutatási közösség, a jog mesterséges intelligenciához kötődő kihívásaival foglalkozik. a projekt  némi szójátékot is magába foglaló mozaikszó rövidítése nem véletlen, a teljesen új projekt most indult érdemben.

Az első panel az European business law in the times of crises címet viselte, melyen Dr. Horváthy Balázs, karunk Nemzetközi és Európai Jogi Tanszékének egyetemi docense elnökölt.

Dr. Nyikos Györgyi, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közpénzügyi Tanszékének tanszékvezető egyetemi professzora tartotta az első előadást, melyben a fenntartható pénzügyekkel és a zöld költségvetéssel foglalkozott. Előadásában az ESG-keretrendszerben értékelte a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontokat, az EU fenntartható növekedés finanszírozási cselekvési tervét.

Dr. Marina Lazareva, a moszkvai Kutafin Állami Egyetem Állam- és Jogtudományi Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense az eurázsiai gazdasági integráció történetét, jelenlegi helyzetét, valamint várható fejleményeit ismertette. Előadásában kitért az Eurázsiai Gazdasági Unió felépítésére, tagjaira, ismertette a megfigyelő és egyéb együttműködő státusú országokat, a más tagállamokból érkező munkavállalók tartózkodási, munkavállalási és egyéb jogait, a vámuniót, valamint az jogösszehasonlító módszerrel vettette össze témáját az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) rendelkezéseivel

Dr. Vermes Attila, karunk Kereskedelmi és Agrárjogi tanszékének egyetemi docense ismertette a politikai kockázatok tipizálását, ideértve a kalóztevékenységekre, sztrájkra, zavargásokra, polgárháborúkra és klasszikus háborúra köthető biztosítási szerződések hazai és nemzetközi történetét, dogmatikai jelentőségét, valamint haza és nemzetközi elméletét és gyakorlatát. Ismertette a biztosítási jog azon fontos alaptételét, hogy biztosítási jogi szempontból a belligenza, azaz a nemzetközi közjogi szempontból deklarált hadiállapot nem szükséges, valamint elemezte az egyes biztosítási szerződéses klauzulák mibenlétét.

Dominika Moravcová, a pozsonyi Pán-Európai Egyetem PhD-hallgatója a Róma I Rendelet és az átdolgozott Brüsszel I. rendelet szerinti jogválasztási klauzulákat ismertette nemzetközi kollíziós magánjogi szempontból.

Anton Tishkin, a moszkvai Kutafin Állami Egyetem hallgatója Oroszország és az Európai Unió, valamint annak tagállamai közti kereskedelem legális lehetőségeit elemezte, különös tekintettel a koronavírusra és a háborús krízisre.

João Louis Sousa és Patrícia Dimas, portugál Escola Superior de Tecnologia e Gestão, Instituto Politécnico de Leiria hallgatói az egészségtelen ételek, a szerencsejátékok és a gyógyszerek reklámozásának jogi vetületeit járta körbe, különös tekintettel a reklámjogra, versenyjogra, fogyasztóvédelmi és polgári jogra.

A második panel a Digitalisation and EU Business law- Current developments címet viselte, melyen Király Péter Bálint, karunk Közigazgatási és Pénzügyi Jogi Tanszékének tanársegédje elnökölt.

Dr. Bujtár Zsolt, a Pécsi Tudományegyetem Pénzügyi és Gazdasági Jogi Tanszékének adjunktusa a stablecoin jellegét, osztályozását, algoritmusait, más blockchain eszközökkel való összevetését ismertette, valamint értekezett annak várható jogi szabályozásáról, a befektetőket védő jelenlegi és jövőbeli pénzügyi biztosítékok szerepéről

Dr. Dan-Adrian Cărămidariu, a temesvári Universitatea de Vest din Timisoara egyetemi adjunktusa a termékek és szolgáltatások árában megjelenő adatvagyon kérdését elemezte, különös tekintettel a gazdasási igények és a jogi tiltások összefüggésére a digitális fogyasztás korában.

Dr. Juanita Goicovici, a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetem adjunktusa az adatmobilitás kapcsán elemezte a fogyasztói jogok szürkezónáját. A versenyjogi, fogyasztóvédelmi, klasszikus polgári jog területek határmezsgyéjén mozgó előadásban arra a kérdésre kereste a választ, hogy a vállalkozások és fogyasztók közötti szerződésekben kártérítési követelések és szankciók szabályozása kiegyensúlyozott-e a felek között.

Kartai Gergő, egyetemünk Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájának hallgatója előadásában a drónok és egyéb pilóta nélküli légijárművek használatára, szabályozására és kereskedelmi használatára vonatkozó haza, európai és nemzetközi jogi normákat mutatta be és elemezte.

 

Szöveg: Dr. Vermes Attila

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Események

Meghívó dr. Frank Máté műhelyvitájára 2025. Január 17. 13:00 - 14:00