Híreink

Az állam szerepéről szólt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi jogtudományi konferenciája

Az állam szerepéről szólt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi jogtudományi konferenciája

Először rendezte meg az „Államok szerepe a 21. században” elnevezésű konferenciáját a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara. Az államok új világrenden belüli feladatainak, felelősségeinek kérdéseiről közel 50, többek között amerikai, cseh, német, szlovák és lengyel kutató tartott előadást az eseményen.

Kecskés Gábor a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat

Kecskés Gábor a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat

Dr. Kecskés Gábor, a Nemzetközi és Európai Jogi Tanszék docense 2025-ben a világhírű Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia (The Hague Academy of International Law) Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat. Az 1957-ben alapított Centrum minden évben a nemzetközi jog egy kiemelt témájával foglalkozik. A 2025-ös téma a mesterséges intelligencia és a nemzetközi jog kapcsolata. Kecskés Gábor a mesterséges intelligenciának az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaira gyakorolt hatásának jogi aspektusait kutatja a világszerte többszáz jelentkezőből kiválasztott 12 fős csoportban egy neves professzor irányítása mellett. Gratulálunk kollégánknak a sikeres pályázatához!

Jótékonysági díszvacsora a jogi kar hallgatóinak támogatásáért

Jótékonysági díszvacsora a jogi kar hallgatóinak támogatásáért

A Deák Ferenc Alapítvány a Győri Jogászképzésért hatodik alkalommal rendezett jótékonysági díszvacsorát, amelynek célja a Széchenyi István Egyetem állam- és jogtudományi karán tanuló tehetséges, rászoruló hallgatók támogatása volt. Az esten díszvendégként részt vett a Kúria elnöke, prof. dr. Varga Zs. András, illetve Életút díjat vehetett át dr. Szalai Éva és dr. Verebélyi Imre, a Közigazgatási Jogi Tanszék két meghatározó alakja.

Konferencia -

Konferencia - "Role of the State in the 21th Century"

 

Karunk 2024. december 5-6. között nagyszabású nemzetközi konferenciának ad otthont. A konferencia címe: „Role of the State in the 21th Century”. A konferencia célja, hogy hat kritikus dimenzióban boncolgassa az állam változó szerepét, reflektálva a történelmi előzményekre, a jelenlegi dinamikára és a jövőbeli irányokra.

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a SZE DFK

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a SZE DFK

A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Jogtörténeti Tanszéke első ízben rendezte meg „Birodalmak kora” elnevezésű nemzetközi konferenciáját. A háromnapos programon hat ország neves felsőoktatási intézményeinek kutatói vitatták meg az első világháborút megelőző évszázad jogi, politológiai és közigazgatási aspektusait angol, német és francia nyelven.

Az őszi egyetemi TMDK forduló eredményei

Az őszi egyetemi TMDK forduló eredményei

Kiemelt sikerrel, óriási létszámmal és rendkívül jó hangulatban zajlott az egyetemi TMDK forduló a 2024/25. tanév őszi félévében. A konferencia megrendezésére 2024. november 26-án, a Széchenyi István Egyetem központi campusán került sor, Karunk hallgatói hét szekcióban összesen 48 dolgozatot mutattak be. A pályaművek értékelését Karunk oktatói és külsős szakemberek végezték, akik nehéz feladat elé voltak állítva azzal, hogy a színvonalas dolgozatok közül kiválasszák a legjobbakat. A versenynek ráadásul most különösen nagy tétje volt, ez volt ugyanis az utolsó egyetemi TDK forduló a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia előtt, melynek megrendezésére 2025. március 24-26. között kerül majd sor a Károli Gáspár Református Egyetemen. A díjazottak számára az oklevelek átadására ez alkalommal is ünnepélyes eredményhirdetésen került sor, melynek során a Wolters Kluwer Hungary Kft. felajánlásából valamennyi díjazott értékes könyvjutalomban is részesült.

Összefoglaló a Mint-A-Parlament versenyről

Összefoglaló a Mint-A-Parlament versenyről

A Széchenyi István Egyetem hallgatói a Jövőformálók Pártja nevű frakciójukkal vettek részt az Országgyűlés törvényalkotási eljárást szimuláló, Mint-a-Parlament elnevezésű versenyén. Az első fordulóban a csapatoknak Magyarország EU Tanácsának soros elnökségéhez kapcsolódóan kellett törvényjavaslatot írnunk. A Jövőformálók Pártja a fejlesztendő járásokban lévő kis- és középvállalkozások védelme érdekében nyújtott be törvényjavaslatot, és a második legjobb eredménnyel jutott a döntőbe, ahol a legtöbb pontszámot elérő csapat javaslata volt napirenden.

Beszámoló az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjéről

Beszámoló az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjéről

November 7-én került sor az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny döntőjére, ahol tíz csapat mérte össze tudását és érvelési képességét. A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karát a Lawfusion7 csapata képviselte, akik közül Herold Virág volt az ügy előadó bírója, Szopka Tímea, Zsuppán Balázs és Pintér Gáspár pedig tanácsadóként segítették Virág munkáját. A csapat eredményes felkészülését dr. Verebélyi Viktória és dr. Ősze Áron segítette.

Az őszi félév TMDK programjai

Az őszi félév TMDK programjai

Kevesebb, mint egy hét és az idei szemeszterben is megrendezi az egyetem a TMDK-t. November 26-án 10 órától veszi kezdetét az esmény, s külön büszkeség a DFK számára, hogy hat szekcióban összesen 42 dolgozat száll versenybe. Szurkoljunk együtt hallgatóinknak, konzulenseiknek és az opponenseknek! 

Veszélyek és kihívások: a kiberbiztonságról rendezett konferenciát a jogi kar

Veszélyek és kihívások: a kiberbiztonságról rendezett konferenciát a jogi kar

A kibertámadások évről évre egyre nagyobb mértékű, dollármilliárdokban mérhető gazdasági károkat okoznak a világon, ezért a kiberbiztonság az állami szervezetek, a vállalatok, sőt a magánszemélyek számára is kulcsfontosságúvá vált. A téma aktuális kérdéseiről rendeztek szakmai-tudományos konferenciát a Széchenyi István Egyetem, ahol hazánkban elsőként indult el a terület jogi szakembereinek képzése.

DR. SZALAY GYULÁRA, A GYŐRI JOGÁSZKÉPZÉS ALAPÍTÓJÁRA EMLÉKEZTÜNK

kép1.jpg

Dr. Szalay Gyula professor emeritusra, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának első dékánjára, az intézmény volt oktatási rektorhelyettesére, a győri jogászképzés alapító személyiségére emlékeztek egykori és mai oktató kollégái, munkatársai, pályatársai, hallgatói, barátai és tisztelői. Tiszteletére a megemlékezést követően a résztvevők emlékfát ültettek a jogi kar épületének udvarán.

„A rohanó hétköznapokban meg kell állnunk néha. Nemcsak az ünnepnapokon, hanem akkor is, amikor valami nagy veszteség ér bennünket. Most azért állunk meg, hogy emlékezzünk Dr. Szalay Gyulára, karunk alapító dékánjára, barátunkra” – köszöntötte Prof. Dr. Smuk Péter, a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar dékánja a megemlékezés résztvevőit.

kép2.webp

„Kidőlt a Püspökerdő legmagasabb fája” – e hasonlattal utalt Dr. Bihari Mihály professor emeritus, a kar alapítója arra, hogy Dr. Szalay Gyula a Püspökerdő mellett, a Széchenyi István Egyetem kampuszán alkotott és töltötte életének emlékezetes éveit. Az emlékező maga is személyes barátja volt az egykori oktatónak, akivel hosszú éveken át építették közösen a győri jogászképzést. Dr. Bihari Mihály beszédében felidézte a kar első dékánja pályájának legfontosabb állomásait, a kar fejlődésében betöltött elévülhetetlen szerepét és kiemelte, a közösség az iskolateremtő professzor személyében a győri jogásztársadalom minden közügyében cselekvő közösségi embert, győri lokálpatriótát és kiváló helytörténészt gyászol.

kép3.jpg

A kollégák nevében Dr. Szegedi András egyetemi docens búcsúzott, aki az alapító Dr. Szalay Gyulától vette át a Kereskedelmi, Agrár- és Munkajogi Tanszék vezetését. „Tanszéki munkatársainkat kivétel nélkül a tanár úr választotta ki, akik valamennyien a Széchenyi-egyetem jogi karán végeztek. Nem túlzás azt mondani, hogy mindnyájunknak atyai mentora volt, aki emberségből, szakmaiságból és precizitásból is példát mutatott nekünk. Távozása óriási űrt hagy maga után, a mi feladatunk viszont az, hogy emlékét és szellemiségét megőrizzük” – fogalmazott dr. Szegedi András.

Dr. Szalay Gyula, a győri jogászképzés egyik alapítója életének 78. évében hunyt el váratlanul. Oktatói pályafutását 1978-ban kezdte a Széchenyi István Egyetem jogelődjénél, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolán. A kilencvenes évek elejétől aktív szereplője volt a felsőoktatási intézmény egyetemmé válásának előkészítésében. Az 1995-ben létrejött az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar és a Széchenyi István Főiskola közös alapítású Oktatási Intézete, amelynek indulásakor igazgatóhelyettesként, majd igazgatóként vett részt a győri jogtudományi képzés megalapozásában. Dr. Szalay Gyula életútjának, életművének meghatározó értéke a győri jogászképzés megvalósítása, kiteljesítése, szellemiségének gyarapítása.

kép4.jpg

Az intézmény a Magyar Országgyűlés döntése szerint 2002. január 1-jétől egyetemként működik, s az első oktatási rektorhelyetteseként dr. Szalay Gyulának meghatározó szerepe volt az egyetem oktatási rendszerének átalakításában. Oktatói munkáját ezen időszak alatt is folytatta, 2001-től tanszékvezetőként irányította a Kereskedelmi, Agrár- és Munkajogi Tanszék munkáját. 2006 és 2013 között a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar első dékánjaként hasznosította oktatásszervezési tapasztalatait. Számos szakmai és közéleti elismerés birtokosa, így a Magyar Érdemrend tisztikeresztje és a Széchenyi István Egyetem közösségének legmagasabb elismerését, a Pro Universitate díjat is megkapta. Győri közéleti tevékenységét Győr Megyei Jogú Város Pro Urbe díjjal ismerte el. Sportszervezői tevékenysége a lovassporthoz köti, 2008-ban a Fogathajtásért arany emlékérmet vehette át.

A megemlékezés végén a családtagok, munkatársak, barátok rótták le tiszteletüket a virágok elhelyezésével, majd ültettek emlékfát a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar udvarán. Prof. dr. Smuk Péter dékán azt kívánta, hogy nőjön minél nagyobbra ez a fa, és árnyat adó koronája alatt gyarapodjon tovább a győri jogászképzés.

 

Forrás: uni.sze.hu (szöveg: Papp Zsolt, fotók: Májer Csaba József)

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Események

Meghívó dr. Frank Máté műhelyvitájára 2025. Január 17. 13:00 - 14:00