Híreink

Kari siker a Mailáth Tudományos Pályázaton

Kari siker a Mailáth Tudományos Pályázaton

2014 óta joghallgatók és bírák számára évente megrendezésre kerül a Mailáth György Tudományos Pályázat. Karunk ötödéves joghallgatója, Martinsich Ferenc a 2024. évi tudományos pályázaton I. helyezést ért el a büntetőjogi szekcióban, „A büntetőjogi szankciók szigorításának dilemmái az állatvédelem jegyében” témában írt pályaművével. Konzulense dr. Jungi Eszter címzetes egyetemi docens volt. A pályázati munkában olyan témák kerültek feldolgozásra, mint az állatkínzás, állatrendőrség felállítása és az állattartástól való eltiltás, mint büntetőjogi szankció bevezetése. 

Együttműködési megállapodást kötött az Igazságügyi Minisztérium és az Egyetem

Együttműködési megállapodást kötött az Igazságügyi Minisztérium és az Egyetem

Együttműködési megállapodást kötött az Igazságügyi Minisztérium és a Széchenyi István Egyetem február 10-én, amelynek célja a szorosabb partnerség a gyakorlati képzés és a kutatás területén. Az ünnepélyes aláíráson dr. Tuzson Bence miniszter az áldozatsegítés fontossága mellett a felkészült szakember-utánpótlás jelentőségét emelte ki, amelyben a győri intézmény is nagy szerepet játszhat.

 
Ficzere Lajos (1935–2025)

Ficzere Lajos (1935–2025)

Kilencvenedik életévében elhunyt Ficzere Lajos, a győri jogászképzés meghatározó alakja, az egykori Jog- és Gazdaságtudományi Kar Állam- és Jogtudományi Intézetének intézetigazgatója. 

35 éves az Alkotmánybíróság

35 éves az Alkotmánybíróság

A magyar rendszerváltozás alapvető fontosságú mozzanata volt az Alkotmánybíróság 1989-es megalakulása. A győri jogi kar korábbi és jelenlegi oktatói, illetve kutatásai révén szorosan kapcsolódik a testülethez, így a 35. évforduló alkalmából rendezett budapesti konferencián is szerepet vállalt.

SZE DFK Hírlevél - 2024. november-december

SZE DFK Hírlevél - 2024. november-december

Megjelent a kari hírlevél 2024. november-decemberi összevont száma, mely IDE kattintva pdf formátumban is letölthető.

Tiszteletbeli egyetemi tanári címet kapott dr. Ferencz Jácint

Tiszteletbeli egyetemi tanári címet kapott dr. Ferencz Jácint

Hetedik alkalommal tartották meg a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Karának Jogtudományi Tanszéken a már hagyományossá vált karácsonyi könyvbemutatót, ahol áttekintették a Jogtudományi Intézet előző évi könyvbemutatót követően megjelent legfontosabb kiadványait. Ezúttal az eseményt összekötötték egy díjátadóval is. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Kara tiszteletbeli egyetemi tanári címet adományozott dr. habil. Ferencz Jácint, a Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar docense részére, a Jogtudományi Intézet munkájának önzetlen támogatása, hallgatóink mentorlálsa, tudományos anyagok lektorálása és a román munkatörvénykönyv fordítása terén végzett munkájáért. A laudiáció IDE kattintva olvasható. Gratulálunk! 

Az állam szerepéről szólt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi jogtudományi konferenciája

Az állam szerepéről szólt a Széchenyi István Egyetem nemzetközi jogtudományi konferenciája

Először rendezte meg az „Államok szerepe a 21. században” elnevezésű konferenciáját a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara. Az államok új világrenden belüli feladatainak, felelősségeinek kérdéseiről közel 50, többek között amerikai, cseh, német, szlovák és lengyel kutató tartott előadást az eseményen.

Kecskés Gábor a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat

Kecskés Gábor a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat

Dr. Kecskés Gábor, a Nemzetközi és Európai Jogi Tanszék docense 2025-ben a világhírű Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia (The Hague Academy of International Law) Kutatási Centrumában folytathat kutatásokat. Az 1957-ben alapított Centrum minden évben a nemzetközi jog egy kiemelt témájával foglalkozik. A 2025-ös téma a mesterséges intelligencia és a nemzetközi jog kapcsolata. Kecskés Gábor a mesterséges intelligenciának az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaira gyakorolt hatásának jogi aspektusait kutatja a világszerte többszáz jelentkezőből kiválasztott 12 fős csoportban egy neves professzor irányítása mellett. Gratulálunk kollégánknak a sikeres pályázatához!

Jótékonysági díszvacsora a jogi kar hallgatóinak támogatásáért

Jótékonysági díszvacsora a jogi kar hallgatóinak támogatásáért

A Deák Ferenc Alapítvány a Győri Jogászképzésért hatodik alkalommal rendezett jótékonysági díszvacsorát, amelynek célja a Széchenyi István Egyetem állam- és jogtudományi karán tanuló tehetséges, rászoruló hallgatók támogatása volt. Az esten díszvendégként részt vett a Kúria elnöke, prof. dr. Varga Zs. András, illetve Életút díjat vehetett át dr. Szalai Éva és dr. Verebélyi Imre, a Közigazgatási Jogi Tanszék két meghatározó alakja.

Konferencia -

Konferencia - "Role of the State in the 21th Century"

 

Karunk 2024. december 5-6. között nagyszabású nemzetközi konferenciának ad otthont. A konferencia címe: „Role of the State in the 21th Century”. A konferencia célja, hogy hat kritikus dimenzióban boncolgassa az állam változó szerepét, reflektálva a történelmi előzményekre, a jelenlegi dinamikára és a jövőbeli irányokra.

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a SZE DFK

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a SZE DFK

A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Jogtörténeti Tanszéke első ízben rendezte meg „Birodalmak kora” elnevezésű nemzetközi konferenciáját. A háromnapos programon hat ország neves felsőoktatási intézményeinek kutatói vitatták meg az első világháborút megelőző évszázad jogi, politológiai és közigazgatási aspektusait angol, német és francia nyelven.

Az őszi egyetemi TMDK forduló eredményei

Az őszi egyetemi TMDK forduló eredményei

Kiemelt sikerrel, óriási létszámmal és rendkívül jó hangulatban zajlott az egyetemi TMDK forduló a 2024/25. tanév őszi félévében. A konferencia megrendezésére 2024. november 26-án, a Széchenyi István Egyetem központi campusán került sor, Karunk hallgatói hét szekcióban összesen 48 dolgozatot mutattak be. A pályaművek értékelését Karunk oktatói és külsős szakemberek végezték, akik nehéz feladat elé voltak állítva azzal, hogy a színvonalas dolgozatok közül kiválasszák a legjobbakat. A versenynek ráadásul most különösen nagy tétje volt, ez volt ugyanis az utolsó egyetemi TDK forduló a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia előtt, melynek megrendezésére 2025. március 24-26. között kerül majd sor a Károli Gáspár Református Egyetemen. A díjazottak számára az oklevelek átadására ez alkalommal is ünnepélyes eredményhirdetésen került sor, melynek során a Wolters Kluwer Hungary Kft. felajánlásából valamennyi díjazott értékes könyvjutalomban is részesült.

KARI SIKEREK A TMDK-N

03.jpg

Az Egyetem minden szemeszterben megrendezi a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferenciát, melynek célja, hogy az egyetemi hallgatók bemutathassák tudományos kutatásaik, művészeti tevékenységük eredményét. A verseny idei őszi házi fordulójában 2 szekcióban összesen 10 joghallgató vett részt tudományos igényű munkájával.

01.jpg

A „Nemzetközi történelmi és jogi kihívások” szekció zsűrijében foglalt helyet Dr. Knapp László oktatási ügyekért felelős dékánhelyettes, egyetemi docens, Dr. Egresi Katalin egyetemi docens és dr. Kelemen Roland egyetemi tanársegéd. A titkári feladatokért dr. Takó Dalma PhD-hallgató felelt. A szekció résztvevői:

  • Horváth Barbara: A modernkori kalózkodás és a nemzetközi jog (konzulens: Dr. Kecskés Gábor egyetemi docens)
  • Ferdicsová Andrea: A szlovák-magyar kettős állampolgárság esélyei, különös tekintettel a szlovák állampolgárság elvesztésének egyes következményeire (konzulens: Dr. Ganczer Mónika tudományos és nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettes, egyetemi docens)
  • Juhász András: A közép-európai államok és nemzetek himnuszai a történelmi hagyományok és a jogi szabályozás tükrében. Állam- és jogtudományi megközelítés (konzulens: Dr. Takács Péter egyetemi tanár és Dr. Pődör Lea egyetemi tanársegéd)
  • Senviczki Ákos: A légi járművek elleni fegyverhasználat kérdésköre a nemzetközi jogban (konzulens: Dr. Kecskés Gábor egyetemi docens)
  • Szőnyi Richárd Iván: Az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának a jogrendszerben betöltött szerepe, különös tekintettel a Legfelsőbb Bíróság bíráinak kinevezésére és a második alkotmánykiegészítéssel kapcsolatos ügyekre (konzulens: Dr. Stumpf István egyetemi tanár)

02.jpeg

A „Magyar jogot érintő aktuális kérdések” szekciójában a bizottság tagjai Dr. Váczi Péter tanszékvezető egyetemi docens, Dr. Keserű Barna Arnold egyetemi adjunktus, Dr. Nogel Mónika egyetemi docens, valamint dr. Horváth-Zokob Anikó, a Mathias Corvinus Collegium Fiatal Tehetség Programjának győri régióvezetője voltak, a szekció titkára pedig dr. Szabó Lívia PhD-hallgató volt. A versenyzők:

  • Beck Judit: Koronavírus tüskéi a gyermek családi életén. Szülő - gyermek kapcsolattartás végrehajtása a rendkívüli helyzetben (konzulens: Dr. Herédi Erika egyetemi docens)
  • Mihály Laura Dominika: Covid-19, mint vis maior a szerződésszegéssel okozott kár megtérítésére irányuló jogvitában (konzulens: Dr. Lévayné Dr. Fazekas Judit egyetemi tanár)
  • Zsidi Zsombor: A közösségek méltóságának védelme - alkotmányjogi aspektusok alapján (konzulens: Dr. Erdős Csaba társadalmi kapcsolatokért felelős dékánhelyettes, egyetemi docens)
  • Biczi Dorottya: A kínzás és embertelen bánásmód tilalma az Emberi Jogok Európai Bíróságának gyakorlatában - Különös tekintettel a magyar vonatkozású ügyekre (konzulens: Dr. Kecskés Gábor egyetemi docens)
  • Vági Kata Franciska: Az illegális migráció alakulása és az ezzel összefüggő embercsempészési tevékenységek (konzulens: dr. Bencze Krisztina egyetemi tanársegéd)

A TMDK-n induló versenyzők dolgozatait hallgatóink opponálták: Dolmány Kíra, Domján Boglárka, Farkas Nikolett, Hévízi Enikő, Horváth Fanni, Koloszár Fanni, Nagy Nikolett Anna, Tóth Dorina, Varsányi Zsuzsanna és Vegera Máté. Hallgatói képviselőként Szentirmay Anna és Rada Ákos voltak jelen.

A szekciókban a következő eredmények születtek. A „Nemzetközi történelmi és jogi kihívások” szekcióban I. helyezett Senviczki Ákos, II. helyezett pedig Ferdicsová Andrea lett. A különdíjat Horváth Barbara érdemelte ki. A „Magyar jogot érintő aktuális kérdések” szekcióban az I. helyen Beck Judit, a II. helyen pedig Mihály Laura Dominika végzett, aki egyben hazavihette a Mathias Corvinus Collegium győri képzési központjának díját is. Ebben a szekcióban a különdíjat Biczi Dorottya kapta. A díjazottaknak és konzulenseiknek gratulálunk!

Találkozunk a 2023-as OTDK-n, melynek otthona Győr lesz!

Események

SPIN OFF Klub Győr 2025. Február 26. 17:00 - 20:00
Beszélgess Velem! 2025. Február 27. 16:30 - 17:30