Híreink

Könyvbemutató a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karon

Könyvbemutató a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karon

„Libri facultatis iuris prudantiae” címmel rendezett rendhagyó könyvbemutatót a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara. Az eseményen huszonöt olyan, közelmúltban megjelent kötetet ajánlottak az érdeklődők figyelmébe, amelyek a karhoz, annak munkatársaihoz kötődnek.

HALLGATÓINK KIVÁLÓ SZEREPLÉSE UNIÓS JOGI JOGESETMEGOLDÓ VERSENYEN

HALLGATÓINK KIVÁLÓ SZEREPLÉSE UNIÓS JOGI JOGESETMEGOLDÓ VERSENYEN

A Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Európa Jogi és Nemzetközi Jogi Tanszéke 2024. április 19-én rendezte meg a hazai jogi karok számára meghirdetett „20 éve az Európai Unióban” – Papp Sándor uniós jogi jogesetmegoldó versenyt, amelyen a résztvevőknek fiktív jogesetet kellett megoldaniuk tagállami bíróságként. Az írásbeli és szóbeli fordulóból álló megmérettetésen Karunk csapata kiváló teljesítménnyel második helyezést ért el, tagjai Domján Boglárka, Krebsz Klaudia és Szendi Alina Kinga negyedéves jogász szakos hallgatók voltak, a felkészítő tanár Knapp László, a Nemzetközi és Európai Jogi Tanszék egyetemi docense, oktatási dékánhelyettes volt.

Ganczer Mónika és Takó Dalma „Kiváló TDK Szervezői Díjban” részesült

Ganczer Mónika és Takó Dalma „Kiváló TDK Szervezői Díjban” részesült

Ganczer Mónika egyetemi docens és Takó Dalma egyetemi tanársegéd, az Országos Tudományos Diákköri Tanács Elnökségének döntése alapján, a 36. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Állam- és Jogtudományi Szekciójának eredményes megszervezéséért „Kiváló TDK Szervezői Díjban” részesült.

DFK sportnap

DFK sportnap

A Hallgatói Önkormányzat ebben a félévben is megszervezte a hagyományos DFK Sportnapot 2024. április 8-án, hétfőn. A mozgással teli délután 14.30-kor a Pingpong Bajnoksággal kezdődött, melyben 6 páros mérte össze erejét. A győztes párost dr. Varga Péter rendőrfőkapitány és Kónya Máté hallgató alkották.

Nagy sikerrel zárult a jogtudatosságról szóló középiskolai előadás-sorozatunk

Nagy sikerrel zárult a jogtudatosságról szóló középiskolai előadás-sorozatunk

A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara az Út a felsőoktatásba program keretében Jogtudatosan címmel előadás-sorozatot indított középiskolások számára az idei tanévben. Az április 5-én zárult programsorozat a diákok alapvető jogi ismereteinek fejlesztését tűzte ki célul, mindennapi életükben hasznosítható és érdeklődésükre számot tartó témakörökben.

 
Kari siker a nemzetközi világűrjogi perbeszédverseny európai regionális fordulóján

Kari siker a nemzetközi világűrjogi perbeszédverseny európai regionális fordulóján

Bosits Dorina, Horváth Barbara és Maszlov Leon, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar csapataként minden eddiginél eredményesebben szerepelt a Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition elnevezésű nemzetközi világűrjogi perbeszédverseny európai regionális fordulóján. Karunk hallgatói csapatai az elmúlt hat esztendőben megszakítás nélkül és egyre sikeresebben szerepelnek a több mint három évtizedes múltra visszatekintő, rangos nemzetközi megmérettetésen. Idén is a Széchenyi István Egyetem támogatásának köszönhetően nyílt alkalom a részvételre.

Bibó Klub - Április 10.

Bibó Klub - Április 10.

2024. április 10-én (szerdán) 17 órakor kerül sor a Bibó Klub legújabb eseményére. Ez alkalommal Kepes András író lesz a vendégünk, akivel  Bezsenyi Tamás beszélget a szerző "Két macska voltam" című regényéről. 

Jogtudatosan záróesemény - Április 5.

Jogtudatosan záróesemény - Április 5.

Április 5-én, pénteken kerül sor a Jogtudatosan rendezvénysorozatunk utolsó eseményére, a nagy teszt megírására.

 

Konferencia -

Konferencia - "Financial Sustainability of Local Governments "

A Közigazgatási és Pénzügyi Jogi Tanszék szervezésében 2024. március 18. és 19. napján Karunk adott otthont a Financial Sustainability of Local Governments című nemzetközi konferenciának. A konferencia célja a különböző országokból érkező előadóink a helyi önkormányzatok pénzügyei szervezésének, alakításának fenntarthatósági szempontú legjobb gyakorlatait egymással és a jelenlévő közönséggel megosszák. A konferenciát Smuk Péter dékán úr nyitotta meg, megköszönve a vendégeink részvételét a konferencián, egyúttal köszöntve őket egyetemünkön.

Offline nap a DFK-n

Offline nap a DFK-n

2024. március 20-án a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar, illetve a Hallgatói Önkormányzat közös szervezésben Offline Napot tartott. A szerdai nap folyamán a tanítás mellett a hallgatóknak lehetőségük nyílt kikapcsolódást nyújtó tevékenységekkel foglalkozni a tanórák között.

Bihari Mihály professzor Széchenyi-díjat kapott

Bihari Mihály professzor Széchenyi-díjat kapott

Nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából Széchenyi-díjat kapott prof. dr. Bihari Mihály jogász, a politikatudomány doktora, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar professor emeritusa, az Alkotmánybíróság volt elnöke a magyar politológiaoktatás megalapozásában vállalt kiemelkedő szerepe, jelentős tudományos, oktatói és oktatásszervezői, valamint a győri egyetemi szintű jogászképzés megszervezésében alapító atyaként végzett tevékenysége elismeréseként. A kari közösség szívből gratulál professzor úrnak a kitüntetéshez!

Elismeréseket adtak át a Széchenyi István Egyetem március 15-i ünnepségén

Elismeréseket adtak át a Széchenyi István Egyetem március 15-i ünnepségén

Méltóságteljes ünnepséggel emlékezett az 1848–49-es forradalomra és szabadságharcra a Széchenyi István Egyetem. A rendezvényen doktorokat avattak, valamint átadták az intézmény rangos elismeréseit azoknak, akik munkájukkal nagymértékben hozzájárultak az intézmény fejlődéséhez.

KUTATÓK ÉJSZAKÁJA 2022

ke_2022_5.JPG

Európa-szerte, így hazánkban is hagyománynak számít és évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend a Kutatók Éjszakája rendezvény, melyhez a Széchenyi István Egyetem is rendszerint csatlakozik. Idén ősszel a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar több oktatója és hallgatója is közreműködött a programban, bemutatva tudományos tevékenységeiket és vizsgálódásaik tárgyát az érdeklődők számára.

A délutáni programok között sor került a Kiskutatók Akadályversenyére, mely az általános iskolás, valamint a középiskolás diákok számára nyújtott játékos versengési és tanulási lehetőséget. Az Akadályverseny egyik állomása az EU-állomás volt, melynek házigazdái dr. Horváth Evelin Anna PhD hallgató és dr. Takó Dalma egyetemi tanársegéd voltak. Az állomáson Európa országairól és nevezetességeikről, valamint az Európai Unió működéséről és az általa biztosított jogokról tájékozódhattak a résztvevők, akik e témakörökhöz kapcsolódó játékos feladatok teljesítésével szerezhettek pontokat. Az EU-állomás létrehozásában a házigazdákat a Europe Direct Győr-Moson-Sopron Megyei Irodája segítette, mely szervezet ajándéktárgyakat, design elemeket, valamint kiadványokat biztosított az állomáspont számára. 

ke_2022_2.jpg

Dr. Egresi Katalin, a Jogelméleti Tanszék habilitált egyetemi docense előadásában a filozófiai gondolkodás és a digitalizáció kapcsolatától szólt. Különösen a virtuális valóság természetére, az ember helyére és etikai dilemmákra kereste a választ a kortárs filozófiai gondolkodás néhány meghatározó alakjának nézetein keresztül. A egyetemi hallgatókon kívül a számítástechnika világából is jöttek olyan érdeklődök, akiknek a kíváncsiágát felkeltette az előadás témája. Mi mondanivalója lehet egy olyan tudománynak, amely nem illeszthető be a szaktudományok közé, és alapvetően elvontnak tűnik első látásra? Meglehetősen sok tovább gondolásra ösztönző nézetet lehetett megismerni, hiszen a filozófiát kialakulása óta a valóság megismerésének vágya hajtja. Természetes, hogy a virtuális és hétköznapi világunk között kapcsolatról, illetve a technológia emberre gyakorolt hatásáról is van mit mondani a jelen kor filozófusainak.  Az előadás végén a hallgatóság soraiból érkező kérdések, hozzászólások izgalmas problémákat feszegettek, pl. az internet és az emberi kommunikáció jövője, vagy az emberi tudás átalakulása kapcsán. Egy kisebb vita és beszélgetés pedig rávilágított arra, hogy a közös gondolkodás milyen fontos szerepet játszik az ember életében.

A B3-as előadóban az üzleti élet és a vállalkozások kerültek fókuszpontba. A start-upok ismertetése (Dr. Rámháp Szabolcs) és egy egyetemi innováció "piacra pörgetésének" története (Dr. Kovács Norbert) mellett Karunk PhD hallgatója dr. Stipkovits Tamás István a cégalapítás fortélyairól és a társasági szerződések mindent eldöntő apróbetűiről tartott előadást. A prezentáció keretén belül a hallgatóság egyik szerencsés tagja a kft. létesítő okiratának kitöltésével bizonyosodhatott meg arról, hogy milyen stratégiai döntéseket kell meghozni egy gazdasági társaság "útnak indítása" során.

Mi történik, ha nem kapod meg a fizetésed? Kirúghatnak, ha várandós vagy? Végignézheti a főnököd a céges telefonon lévő családi nyaraláson készült képeket? Felismered a munkáltató diszkriminatív eljárását? A jogi kar hallgatói (Baky Boglárka, Bíró Dániel, Csillag Levente, Kovács Krisztofer, Tóvizi Patrik és Varga Vivien) színészi tehetségüket megcsillogtatva a fenti munkajogi problémákat is érintő, gyakran vitatott munkahelyi szituációk modellezésével tesztelték a közönség munkajogi ismereteit és jogérzékét.  Az esetek értékelését – a rendelkezésükre bocsátott tesztlapon, totó formájában – elsődlegesen a hallgatóságra bízták a szervezők, a Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék oktatói (dr. Nyerges Éva, dr. Trenyisán Máté, dr. Wellmann Barna Bence). Nyitott kérdés azonban nem maradt, a rendezvény zárásaként helyes munkajogi megoldással is szolgáltak az oktatók, melyet akár a hétköznapokban is sikerrel hasznosíthatnak a megjelentek.

ke_2022_6.JPG

ke_2022_7.JPG

Dr. Kelemen Roland egyetemi adjunktus arról beszélt, hogy a cyberfare state koncepciója szerint a biztonság és reziliencia szempontjából kiemelt szereplők az egyének, így azok kapcsolódásai is kitüntetett figyelmet érdemelnek. Míg a cyberfare state egyik altípusa, a smart total control cyberfare state felfogásában és biztonsági megoldásaiban az egyének és az egyének kapcsolatai, vagyis a társadalmi hálózatok felett a lehető legteljesebb felügyeletet igyekeznek kialakítani (lásd például a kínai Aranypajzs rendszert vagy a társadalmi kreditrendszert, a „halal” internet protokollt), addig a nyugati demokratikus államok esetében szükségszerűen a jogállami paradigmák tiszteletben tartása mellett kell a kibertérből és a hozzá kapcsolódó technológiákból eredő pozitív hatások melletti biztonsági kockázatokat kezelni. Az előadás ennek megfelelően kitért a két típusú - valamint hibrid jellegű - cyberfare state egyes megoldásaira, valamint a negyedik generációs hadviselés kibertéri eszközparkjának a társadalomra és az egyénekre gyakorolt hatására. Az előadást szépszámú közönség hallgatta végig, akik az előadást követően számos kérdést tettek fel az előadónak, amelynek következtében jó hangulatú párbeszéd bontakozott ki az előadó és a hallgatóság között.

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Események

Török Vacsora Est - Sieger Gasztroélmény 2024. április 26. 18:00 - 22:00
UNI GYŐR ÖRÖMFUTÁS 2024. április 27. 09:00 - 10:00